От бранша прогнозират най-слабата реколта от слънчоглед и царевица у нас от над 10 г.

23.08.2024 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Тази година кампанията по прибиране на реколтата от маслодаен слънчоглед стартира по-рано от обичайното. При царевицата за зърно ситуацията е идентична
От бранша прогнозират най-слабата реколта от слънчоглед и царевица у нас от над 10 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Тази година кампанията по прибиране на реколтата от маслодаен слънчоглед стартира по-рано от обичайното. При царевицата за зърно ситуацията е идентична. След 15 август се очаква стопаните масово да извършват приирането на слънчогледа и царевицата.

След проведен в края на юли национален Кроп Тур, посевните специалисти и анализатори от АгроПортал прогнозират най-слабото производство от слънчоглед и царевица в България след вече позабравената, но не по-малко трагична за българския зърнопроизводител 2012 година.

Заради изключително неблагоприятните горещи и сухи условия по време на ключовите за сформирането на добивите месеци юни и юли, състоянието на пролетните култури в България е много по-лошо, както от обичайното, така и от миналата година. Така след лошата 2023 година, 2024-та ще бъде втората поред с изключително ниски добиви и производство на слънчоглед и царевица.

Първоначална оценка на АгроПортал за производството на царевица тази година е малко над 2 милиона тона. Тя ще бъде произведена от 481кха площи и среден добив малко под 4.2 т/ха.

Прогнозата за реколтата на слънчогледа е за производство от 1.59 милиона тона. То ще бъде получено от 950кха площи и близо 1.7 т/ха среден добив. Трябва да се отбележи, че тези цифри са оптимистични, отбелявта от Агропортал. Вероятно ще се наложат допълнителни корекции в зависимост от климатичните особености.

За сметка на това, жътвата на пшеница приключи при резултати над миналогодишните. Продукцията от пшеница тази година възлиза на около 6,4 млн. тона. Тези количества са с 3,4% над нивото отпреди една година, поради повишения среден добив от декар.

Съществено по-големият размер на засетите площи с ечемик за реколта 2024 допринася за ръст на производството от около 40% на годишна база.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...