От 1 юли догодина битовите потребители няма да ползват ток на регулирани цени, както е в момента. Оттогава отпада и ролята на НЕК като обществен доставчик. Това следва от приети на второ четене от парламентарната ресорна комисия промени в Закона за енергията.
На теория това означава и домакинствата да се снабдяват с ток по борсови цени, но за да се избегне рискът от това, е предвидено те да получават компенсации както бизнесът, когато борсовите цени станаха много високи.
Целта е България да изпълни изискването за пълна либерализация на пазара като по този начин ще получи достъп и до 1.5 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост.
В допълнение на това, този режим ще важи до 2026 г., когато вече домакинствата ще се снабдяват по пазарни цени, а енергийно бедните ще получават помощи. С текстовете на закона най-сетне се приема и дефиниция за енергийна бедност.
Крайният резултат от промените е, че регулаторът КЕВР вбъдеще няма да определя цената, при която общественият доставчик НЕК продава тока на трите електроснабдителни дружества - "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-про". Новият модел предвижда самите те да купуват ток от борсата, а пък регулаторът ще решава всеки месец размера на компенсацията за домакинствата по аналогия с тази за бизнеса. Ако тези текстове бъдат приети окончателно и в пленарната зала, тази компенсация трябва да бъде предвидена в бюджета за догодина. По решение на Народното събрание внасянето му в деловодството трябва да стане до 15 ноември вместо до края на октомври заради ваканцията на депутатите във връзка с местните избори.
Парите ще идват от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) с решение на Министерски съвет, който ще реши над каква цена на тока и в какъв размер ще се дават компенсации.
Пред журналисти министърът на енергетиката Румен Радев заяви, че промените засягат пазара на едро (отпадането на НЕК като обществен доставчик, бел. ред.). "Всички наши възможности, които касаят битовия потребител и пазара за него преминават през компенсаторни модели, които имаме", посочи още Радев след заседанието на комисията. По думите му битовите потребители ще бъдат обезпечени и след 2026 г., докато домакинствата не достигнат ниво на доходите поне до средноевропейските.
Рамадан Аталай от парламентарната група на ДПС обясни, че търговците трябва да имат достатъчен паричен поток, за да успеят да осигурят нужната енергия на потребителите си, след като НЕК престане да бъде обществен доставчик. Целта е разходите им да не се покрият чрез цената на електроенергията. Той предложи да се приемат промените в този вид, за да успее България да използва парите от Националния план за възстановяване и устойчивост, а след това да се мисли за решение на този въпрос.
Драгомир Стойнев от БСП изтъкна, че никой не знае докъде ще се стигне след тези промени. "За 850 млн. евро ще създадете един хаос, от който няма да знаем как ще излезем", заяви той. Рамадан Аталай се съгласи, че има много неща, които от групата на ДПС също не са съгласни, но които е трябвало да бъдат приети преди време.