Зонирането на националните курорти отпадна от текстовете на Закона за туризма, след като депутатите в икономическа комисия приеха предложението на Министерството на туризма при второ четене в комисия.
Депутатите приеха текстове за режимите, свързани с различните експертни комисии, и за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване и хранене, за сертифициране на балнео- и СПА центровете.
Със законопроекта се въвежда и регистрационен режим за апартаментите, отдавани под наем краткосрочно през платформи в интернет.
Заради решение на Съда на Европейския съюз в Люксембург, след като влезе в сила, законът за туризма ще бъде променен в тази му част.
Според съда краткосрочното отдаване на апартаменти чрез платформи в интернет не трябва да подлежи на регистрация.
„Решението на съда в Люксембург е обявено буквално два дни след като изтече срокът за подаване на предложения между първо и второ четене на законопроекта“, поясни министър Николина Ангелкова.
„Това, което ние поехме като ангажимент, е веднага след влизането в сила на закона всички заинтересовани страни да бъдат включени в спешен порядък в работна група, която ще има изключително кратък срок, за да може да се прецизират тези нормативни разпоредби, за да можем да отговорим на изискванията в решението на съда“, добави тя.
Само в София този вид имоти са около 1500.
Със законопроекта се въвежда професията ски учител, както и регламентите за ски училищата.
Отделна глава регламентира регистъра на туристическите забележителности, за да може те да участват в различни европейски програми и фондове за социализация и популяризиране.