Отпадането на таксите в държавните университети целяло младите да не бягат в чужбина

30.01.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Като основание за предложението министърът посочи обстоятелството, че образованието е обявено за национална ценност с промените в Конституцията, приети в края на миналата година
Отпадането на таксите в държавните университети целяло младите да не бягат в чужбина
Снимка: БГНЕС

Това предложение не е някаква импровизация, а много сериозно анализиране на ситуацията - демографска, възможностите за развитие на висшето образование. Освен това последните данни от рейтинговата система показаха, че младежите, които завършат висше образование в България, са много по-малко склонни да отидат да работят в чужбина." Това коментира пред БНТ министърът на образованието Галин Цоков във връзка с предложението на правителството да отпаднат таксите за студентите и докторантите в държавните университети, което беше обявено в понеделник (29 януари) от премиера Николай Денков.

Допълни, че разширяването на възможността младите да завършват висше образование в България увеличава много повече възможността те да останат да живеят и работят в страната.

Запитан защо точно сега беше направено това изненадващо предложение, като някои го разчетоха като политически ход, включително преди ротацията във властта през март, както и за удържане на сриващата се популярност на "Продължаваме промяната - Демократична България", която е водещият елемент в управлението на страната, Цоков отговори, че въпросът е бил обсъждан и на ниво Министерски съвет, и на ниво Министерство на образованието поне месец, без да вземе отношение по политическите аспекти на въпроса.

Като основание за предложението министърът посочи обстоятелството, че образованието е обявено за национална ценност с промените в Конституцията, приети в края на миналата година и затова всички, включително управляващите, трябва да съблюдават възможността за развитие на тази ценност в България. И отмяната на таксите е израз на това, че образованието е национална ценност, подчерта Галин Цоков и допълни, че ще са необходими до 150 млн. лв. само през тази година за целта. Не му беше зададен въпросът защо тези средства не бяха предвидени в бюджета, приет в края на миналата година.

По думите му само с един инструмент нямало как да се повиши качеството на висшето образование. На въпрос каква е гаранцията за качество, той увери, че от няколко години университетите се финансират основно в резултат на качеството. Над 70% от средствата отивали за качество. Нямало свободни места в университетите, но мярката не била направена, за да се спаси висшето образовавие, а децата, които завършват в България, да останат в България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...