Първоначалните предвиждания на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) за средния добив на пшеница през новата реколта е за нива около 5,20 т/ха. Реколтираните площи се изчисляват на 1,23 млн.ха. Общото производство се оценява на 6,4 млн.т., което е с около 10% под рекордното производство от 2021 г. Вероятността за този сценарий с грешка ±5% е измерена на 55%. Песимистичният сценарий, където отклонението да е над 5% се разглежда с вероятност 25%, а оптимистичният с 20%.
Първоначалната оценка за добива при ечемика през новата реколта е от 4,95 т/ха при площи от 116 хил.ха. Най-вероятностните обеми при ечемика ще възлязат на 575 хил.т. Вероятността за този сценарий с грешка ±5% е оценяван на 45%. Оптимистичният сценарий се разглежда с вероятност 35%, докато песимистичният сценарий, където производството да бъде надолу с над 5% от средната оценка е 20%, казват от САРА. Оценките за средните добиви при рапицата от новата реколта се очаква да бъдат около 2,75 т/ха. Реколтираните площи се предвижда да бъдат 114 хил.ха. Общото количество на добитата рапица за 2023/24 г. се прогнозира на 315 хил.т. с разлика ±5% от това производство при вероятност 50%. Песимистичният сценарий, където производството да падне под средния диапазон е оценяван на 35%, докато оптимистичният сценарий се очаква с 15% вероятност.
Макар цените да се понижават през последните няколко месеца най-вече заради по-слабото световно търсене, те продължава да са с около 5% по-високи към същия период на миналата година, с изключение на слънчогледа. По-голяма яснота за ценовите тенденции при есенниците през тази година ще има след средата на април, коментират още от САРА.