Текстилният бранш е един от най-засегнатите от пандемията, независимо че не е затворен с акт на държавата. Най-сериозно беше ударена официалната мъжка мода - основните поръчки за последната година са пижами и бельо. Това разкри пред Блумбърг тв България Йордан Беловодски, изпълнителен директор на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи. Той обясни, че секторът отчита спад в поръчките на ризи и костюми, защото няма търсене от потребителите, затворени заради кризата.
Според Беловодски текстилният бранш е изключително експортно ориентиран. "В държавите, за които работят българските фирми, бяха наложени сериозни ограничения, което попречи на веригите за доставки", коментира той.
Експертът твърди, че през последните няколко месеца се наблюдава някакво раздвижване, но "все още сме много далеч от нивата, които държахме преди кризата". Има поръчки, но те са в ограничено количество, а тяхната цена е сериозно намалена, посочи той. Според Беловодски тези фактори не дават на фирмите в бранша да се възстановят адекватно.
По думите му някои компании се опитват да въведат нови продукти, с които да компенсират загубите, но това не е достатъчно. Единствената мярка за текстилния бранш е да се намали персоналът. По данни на изпълнителния директор на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи заетите в текстилната индустрия са намалели с 20 хиляди души в резултат на пандемията.
Той потвърди, че има фирми, които са спрели своята дейност, а основното, което държи някои от компаниите към момента, е мярката 60/40.