Паралелен износ оставя болни без лекарства

03.07.2023 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Фармацевти са убедени, че проблемът с липсващите медикаменти може да се реши, но липсва политическа воля, препродават препаратите с печалба
Паралелен износ оставя болни без лекарства
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 300 медикамента по лекарско предписание липсват на пазара, съобщи пред “Труд news” Николай Костов, който е председател на Асоциацията на аптеките в България. Той не пожела да коментира причините, но негови колеги и лекари коментираха, че в 80% от случаите става въпрос за паралелен износ. Останалите 20 на сто се дължат на производствени проблеми или гафове с дистрибуцията. Липсват лекарства за астма, диабет, артрит, за хипертония, както онкологични препарати, които се препродават в страни от Западна Европа на много по-високи цени. Според търговци става дума за разлики от 2 до 8 пъти.

Според списък на ИАЛ, даден на сайта Медиапул, към октомври месец миналата година 27 търговци на едро са извършили износ на 387 лекарствени продукта. Декларираният износ е за Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Ирак, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, САЩ, Словакия, Унгария, Чехия, Швеция.

Паралелният износ на лекарства у нас неофициално се оценява на над 500 млн. лева годишно, като се смята, че 2/3 е легалният износ, а 1/3 е незаконен. В страната ни системата за проследяване на лекарства работи по български, коментираха фармацевти. Ефективността є разкриха властите в Нидерландия, които установиха, че българска фирма е направила реекспорт на 20 опаковки Keytruda, чиито номера показват, че вече са използвани за наши болни от рак (виж вдясно). Това означава, че в името на печалбата фирми и медици извършват престъпление спрямо български пациенти, коментираха лекари.

Паралелният износ може да се ограничи с промени в системата СЕСПА, но това не се прави.

Експертен съвет по проблемите на лекарствоснабдяването излезе с препоръки. Сега лекарствата се проследяват шест месеца назад и когато достигнат 65% от средномесечното потребление, влизат в забранителния списък. Експертите препоръчаха, ако в страната липсват под 100% от средномесечното потребление, изчислено за предходната една година, медикаментите да бъдат забранявани за износ. Промени в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина са внесли и депутатите от ГЕРБ Лъчезар Иванов, Деница Сачева и Костадин Ангелов. Новите текстове предвиждат повишаване проследимостта на лекарствените продукти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...