Парламентът не прие улесняване на правилата за провеждане на референдуми

20.09.2024 | 07:05
по статията работи: econ.bg
След прегласуване парламентът не прие на първо четене улесняване на правилата за провеждане на референдуми – гласувалите “Против” и “Въздържал се” бяха повече от подкрепилите законопроекта
Парламентът не прие улесняване на правилата за провеждане на референдуми
Снимка: под лиценза на creative commons

След прегласуване парламентът не прие на първо четене улесняване на правилата за провеждане на референдуми – гласувалите “Против” и “Въздържал се” бяха повече от подкрепилите законопроекта, предложен от Тошко Йорданов и група народни представители от “Има такъв народ”.

Прегласуването бе поискано от вносителя – Йорданов, който в призива си към пленарната зала, отправен към народните избраници да подкрепят гражданите да имат право на пряко участие в определянето на политиките, изключи депутатите от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” (ПП-ДБ), наричайки ги “шушляци”.

Преди това Надежда Йорданова от ПП-ДБ предупреди ИТН, че референдумът е много мощно оръжие в ръцете на гражданите и то трябва да бъде много внимателно калибрирано, за да не се обърне срещу тях. След това тя уточни, че в проектозакона има положения, които трябва внимателно да се прецизират.

Стела Николова от ПП-ДБ отговори на упреците на “Възраждане”, че те не знаят какво е да се събират подписки за референдум, че е участвала в подобно допитване и по този повод обърна внимание, че президентът Румен Радев все още не се е произнесъл дали Обзор и околните села ще могат да се отделят от Несебър в самостоятелна община, както неговите жители са поискали след провеждане на местен референдум.

Божидар Божанов от ПП-ДБ от своя страна коментира във връзка със заложеното в проектозакона облекчаване на технологичните правила за събиране на подписката и за двата вида референдуми (национални и местни), че от неговата парламентарна група ще внесат възможност – между първо и второ четене -подкрепата за подписката за референдум да може да става и електронно – от вкъщи.

В крайна сметка “За” това да са необходими по-малко от сега задължителните 400 000 подписа за референдум и техният брой да е в зависимост от избирателната активност на съответните предходни избори, гласуваха 81 народни представители (9 от ГЕРБ- СДС, 36 от “Възраждане”, 9 от “БСП за България” 16 от “Има такъв народ” и 11 нечленуващи в парламентарни групи).

“Против” проектозакона гласуваха 30 депутати – 25 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” и 5 от ГЕРБ-СДС.

“Въздържал се” гласуваха 80 народни представители – 52 от ГЕРБ-СДС, 10 от ПП-ДБ и 18 от Движение за права и свободи.

В проектозакона се предвиждаше отпадане на изискването за посочване на постоянен адрес от гражданите при подписка за национален референдум, като то оставаше само за местните референдуми.

Предлагаше се и увеличаване на срока за събирането на подписките – за национален референдум да е до 6 месеца, а за местен референдум – до 5 месеца. В проекта се предвиждаше и още допълнителен срок за представяне на подписката в структуриран електронен вид.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...