Гражданите на Великобритания, които искат да останат в България при Брекзит без сделка, ще трябва да поискат разрешение за пребиваване у нас до края на 2020 година. Това гласят окончателно приетите промени в Закона за чужденците, свързани с Брекзит.
След оттеглянето то ще бъде трета страна и влизането и пребиваването на британски граждани в България ще се извършва при условия по реда на закона за чужденците. Изключение от това положение ще представляват британски граждани, които са се установили и са изградили трайни връзки в нашата страна.
Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов коментира: "Това са изключително важни правила, тъй като и към настоящия момент същата процедура се реализира по отношение на постоянно пребиваващите български граждани в Обединеното кралство".
Една част от предложените промени се налагат с оглед на уреждане на статута и пребиваването в България на непридружени деца-чужденци. Измененията предвиждат право на пребиваване на деца-чужденци до 18-годишна възраст да се предоставя след общо съгласие на родителите. В случаи, в които не е налице общо съгласие, спорът между тях ще се решава от Районния съд по местопребиваването на детето.
В случаите, в които Обединеното кралство ще се оттегли от Европейския съюз, и правото на събиране на семейство все още не е упражнено, то ще може да бъде упражнено от датата на оттегляне.
Условията, записани в закона, са титулярът да е преминал успешно своята процедура по пререгистрация и семейната връзка да е била налична към датата за Брекзит. С разпоредбите се изменя и Законът за убежището и бежанците, като се ограничава прилагането на процедурата за събиране на семейства на бежанци само до лица, чиито семейни връзки предшестват влизането им на територията на нашата страна. Предложените промени са превантивна мярка срещу сключване на фиктивни бракове.
В редовния парламентарен контрол на депутатски въпроси ще отговарят министрите Нено Димов, Росен Желязков, Николина Ангелкова, Петя Аврамова и Кирил Ананиев.