Биреният сектор е мощен двигател за европейската икономика, сочат данните от последния доклад за приноса на индустрията към европейската икономика, представен от пивоварите на Европа на специално събитие в Брюксел.
В България по веригата от производството до продажбата браншът генерира около 26 хил. работни места, а средната заплата в бранша вече надхвърля 2600 лв., което е ръст от 20% за година.
Анализът на международната консултантска фирма Europe Economics показва, че пивоварният бранш създава милиони работни места по цялата верига на доставките, услугите и продажбите набира, както и милиарди евро данъчни приходи за страните – членки на Европейския съюз.
В момента в Евросъюза оперират над 10 500 големи, средни, малки и микро пивоварни.
Интересно е да се отбележи, че в абсолютно всяка държава на Стария континент се произвежда бира.
През 2022 г. продажбите на бира през магазинната мрежа и заведенията в Евросъюза са достигнали в стойност 110 млрд. евро, като бирената индустрия е създала над 52 млрд. евро добавена стойност. От тази сума 14 млрд. евро са директно от бирените компании, 10 млрд. евро от сектора за доставки и 22 млрд. евро от сегментите на магазините и на ХоРеКа (хотели, ресторанти, кафенета) и туризма.
Работните места по веригата на производство и продажби на пенливата напитка са над два милиона, което представлява около един процент от общата заетост в Евросъюза. От тях 118 000 са работните места директно в пивоварните предприятия, 217 000 – в сектора за доставки и най-вече в земеделието, където е основната суровинна база на индустрията.
На 220 000 работни места възлиза индиректната заетост в магазинната мрежа, а секторът на туризма и заведенията бележи връх с 1.5 милиона заети и то най-вече млади хора.
А всяко едно работно място в пивоварния бранш създава допълнителни 17 по веригата на доставчиците и дистрибуторите – фермерство, логистика и търговски обекти.