“Новият начин за доказване на реализацията като изискване от Кампания 2024 на интервенциите по обвързана подкрепа при млечно и месодайно животновъдство е част от изменението на Стратегическия план и решение на предният екип, отговарящ за директните плащания”. Това заяви в интервю за Агрозона Таня Георгиева, зам.-министър на земеделието и храните.
“Тази новост е в отговор на коментар на ЕК, че прилаганият до 2023 г. модел не включва опростяване на условията за допустимост, според които се изисква равнище на минимално производство на едно животно, което в предходния програмен период доведе до висок процент на грешка и наложена от ЕК финансова корекция. Детайли около казуса са изложени в доклад от 25.04.2024 г. на директора на дирекция „Директни плащания“, съпътствал общественото обсъждане на проекта на НИД по Наредба 3”, допълни още тя.
С обнародваните изменения на Наредба 3 от 2023. отпадна ангажимента на земеделските стопани да доказват реализация на мляко или месо с предоставяне на документи за това. Условието за реализация на продукция ще се проверява административно.
“Необходимо е кандидатите по интервенциите за обвързано подпомагане за млечни животни, в периода 1 октомври на предходната година до 30 септември на годината на кандидатстване, да изпълнят поне едно от следните условия – да имат сключен валиден договор с първи изкупвач и да имат регистрация по реда на Наредба № 26 за реализация на мляко или млечни продукти чрез директни доставки или да са със затворен цикъл на производство, като млекопреработвателно предприятие трябва да бъде вписано в Националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход.”, посяни Георгиева.
“За фермерите с месодайни животни в същия период трябва да имат извършено клане на животно и износ или вътре общностна продажба, за което имат регистрирано движение на животни в системата на БАБХ”, заключи тя.