Половината германци се питат защо да работят след увеличените социални помощи

05.09.2023 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Социалните плащания, наречени "пари на гражданите", за повече от 5.5 милиона безработни в Германия ще се повишат от следващата година до 563 евро (от 502 евро) на месец за несемейни
Половината германци се питат защо да работят след увеличените социални помощи
Снимка: под лиценза на creative commons

Повече от половината германци смятат, че не си заслужава да ходят на работа в контекста на планираното от правителството увеличение на социалните помощи и детските надбавки, показа проучване.

Правителството съобщи, че увеличава обезщетенията, въведени за първи път през 2005 г., за да се бори с детската бедност и да помогне на гражданите да се справят с инфлацията, но добави, че не иска да възпира хората от това да тръгнат на работа.

Социалните плащания, наречени "пари на гражданите", за повече от 5.5 милиона безработни в Германия ще се повишат от следващата година до 563 евро (от 502 евро) на месец за несемейни.

В допълнение разходите за наем и здравно осигуряване също се покриват от правителството за тези, които получават обезщетенията.

Това съвпада с голямото увеличение от 2025 г. на подкрепата за родители с ниски доходи. Те ще получават до 636 евро на месец за първото си дете и още 530 евро за всяко следващо дете. В момента сумата е фиксирана на 250 евро на месец за дете.

С минимална заплата от около 12.4 евро на час, или 1450 евро нетен доход на месец, около 52% от германците имат впечатлението, че не си струва да работят, тъй като работещите на пълен работен ден с минимална заплата не печелят значително повече от тези, които живеят на помощи, показва проучване на социологическата компания INSA, публикувано от вестник Bild.

Германците са разделени дали увеличението на социалните плащания е оправдано (45% "за" и 44% "против"), показа проучването сред 1005 анкетирани.

Министърът на финансите Кристиан Линднер каза миналата седмица в презентация за основните детски надбавки, че обезщетенията не трябва да обезсърчават хората да работят. "Нашата грижа е да запазим стимулите за работа", каза Линднер, добавяйки, че заетостта ще бъде предпоставка за достъп до някои надбавки, тъй като безработицата на родителите е ключов двигател за детската бедност.

"Най-добрият начин да се преодолее бедността е да се работи", каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...