Популистките и крайнодесните партии спечелиха рекордна подкрепа на тазгодишните избори за Европейски парламент.
Дясноцентристката Европейска народна партия отново спечели най-много парламентарни места. Тя получава 184 места в Европарламента и въпреки това партията е далече от мнозинството от 361 гласа, което е нужно за приемането на най-важните решения в 720-членния парламент.
Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент запазва второто си място от предишните избори с 139 евродепутати. Все пак те губят от тежестта си, тъй като бъдещият парламент ще бъде с 15 места повече.
Междувременно либералната партия “Обнови Европа” и Зелените/Европейски свободен алианс загубиха значителен брой места.
Групата „Обнови Европа“ е трета политическа сила с 80 места, а на евроизборите през 2019 г. тя получи 102 депутатски места. “Зелените” сега получават 7.22% или 52 евродепутати, докато през 2019 г. те взеха 71 от местата в Европейския парламент.
Четвърти в класирането се нарежда групата “Идентичност и демокрация” с 58 представители. “Левите” ще разполагат с 36 представители. Евродепутатите, които не са обвързани с политическо семейство, са 45, а други 53 са новоизбрани членове на Европейския парламент, чиито партии не принадлежат към досега съществуващите групи.
Общо четирите партии, които в миналия парламент формираха проевропейско мнозинство – ЕНП, социалисти, либерали и зелени – получават комфортно мнозинство от 455 гласа. Те обаче се различават във вижданията си по редица въпроси, включително по отношение на размера на европейския бюджет, Зелената сделка, което ще направи по-трудно намирането на мнозинство по спорни въпроси.
Евроизборите предизвикаха и политически трусове във Франция и Белгия.
Във Франция крайнодясната партия “Национален сбор”, председателствана от Жордан Бардела и с парламентарен лидер Марин льо Пен, спечели убедително европейските избори с 32.4% от гласовете.
С двойно по-малко гласове, на второ място остана центристката партия на президента Еманюел Макрон “Ренесанс” с 15.2 процента. В резултат на това, Макрон обяви, че разпуска парламента и свиква избори на 30 юни.
Министър-председателят на Белгия Александър де Кро също подаде оставка заради разочароващите резултати на партията му.
“За нас това беше особено трудна вечер, загубихме”, коментира Де Кро през сълзи на митинг на партията си ОФЛД (Открити фламандски либерали и демократи). Той ще остане на поста служебен министър-председател до съставянето на ново правителство.