Потребителската ни кошница поскъпна с 24 процента за година

27.07.2022 | 12:05
по статията работи: econ.bg
Литър мляко достига близо 5 лева в някои магазини. Килограм кашкавал от краве мляко се предлага на цена от 28 лв., а този от козе мляко достига близо 35 лв. за килограм
Потребителската ни кошница поскъпна с 24 процента за година
Снимка: под лиценза на creative commons

Литър мляко достига близо 5 лева в някои магазини. Килограм кашкавал от краве мляко се предлага на цена от 28 лв., а този от козе мляко достига близо 35 лв. за килограм.

"Това не е вярно. Цената на млякото е под 3 лева. При сиренето и кашкавала имахме много сериозно поскъпване. Сиренето отиде от 7 на 10 лева, а при кашкавала поскъпването е с над 50% - средната цена е около и над 15 лв. Определени сирена достигат и 25-26 лв. Потребителите трябва много добре да правят сметка какъв точно продукт купуват - може да се окаже, че скъпото сирене излиза по-евтино", коментира председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов в "България сутрин". 

По думите му в момента има понижаване на общото количество на цените. Цената на потребителската кошница не е мърдала от 40 дни и е с 24% разлика в сравнение със същия период миналата година, отбеляза Иванов. 

"В световен мащаб и в България има нормализиране на пазара. Имаме наместване на логистичните канали. Спря възходящото движение на млечните продукти. Наблюдаваме цена на свинското, която не е променяна четвърта година. Това е отрасълът, който ще понесе най-големи щети. Най-лесният начин потребителят да помогне на българската икономика е като предпочете българския продукт", каза още председателят на ДКСБТ. 

Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев също не се съгласи, че има мляко на цена от 5 лева. Според него изкупната цена на овчето мляко е около 2 лв. и е по-висока с 30% спрямо миналата година. 

"Имаме и още една алтернатива - гражданите да си купуват млечни продукти директно от фермите. Истинско овче сирене се предлага между 12 и 15 лв. за килограм", посочи Караколев пред Bulgaria ON AIR.

Той изтъкна, че фуражите са много скъпи и добави, че в животновъдството държавата се намесва със субсидиране, когато продукцията не може да бъде реализирана.

"Гласуваха бюджет, който досега не е влизал в помощ нито за плодовете и зеленчуците, нито за животновъдството - близо 450 млн. лв. Ситуацията от икономическа гледна точка е много чувствителна, но реакцията на актуализацията на бюджета беше повече от чудесна", заяви Караколев.

И добави, че се заформя засушаване, което е свързано основно с пасищните животни. Ще трябва по-голям ресурс за фураж. Ако се появи тежка зима, това ще влоши много ситуацията, предупреди Караколев.

"От март започна рязко вдигане на цената на олиото, създаде се паника по отношение на резервите. След това постъпателна тенденция надолу, имаме очаквания за много добра реколта. На пазара у нас се наблюдава задържане", каза още Владимир Иванов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...