Почти половината испанци живеят на прага на финансовите си възможности

02.03.2021 | 14:20
по статията работи: econ.bg
49,3% от испанците живеят на границата на финансовите си възможности, показва Доклад за състоянието на бедността, изготвен от Европейската мрежа за борба с бедността и социалното изключване в Испания
Почти половината испанци живеят на прага на финансовите си възможности
Снимка: под лиценза на creative commons

49,3% от испанците живеят на границата на финансовите си възможности, показва Доклад за състоянието на бедността, изготвен от Европейската мрежа за борба с бедността и социалното изключване в Испания (EAPN). 800 000 души пък са под прага на бедност и сред тях има все повече хора с висше образование и младежи.

В Испания има 1 200 000 семейства, в които всички членове на домакинството са безработни. При работата си с тях Червеният кръст установи, че често им се налага да избират дали да отопляват домовете си или да си купят храна. Така се появи и терминът „енергийна бедност”.

Според фондация „Банко де Алиментос“, която раздава храна на бедните, 2020 година е била най-тежката от началото на дейността им преди четвърт век. С повече от 40 % са се увеличили хората на които те помагат, а от януари тази година до сега само в региона на Мадрид се грижат за над 186 000 души. Някой от тях плачат на опашката за храна от унижение, че им се налага да търсят помощ.

Подобна е ситуацията и на Балеарските острови заради срива на туризма. В Ибиса 1 200 души само в града разчитат на благотворителните организации, за да се хранят поне по веднъж на ден.

Въпреки че Европейският социален фонд изпраща 40 тона храни и основни продукти на всяко тримесечие това е недостатъчно, защото за по-малко от месец те вече са разпределени. Според последното проучване на Центъра за анализи Funcas повече от една трета от испанците (36%) твърдят, че са обеднели от началото на пандемията и три четвърти от тях очакват още по-тежки дни.

Испанското правителство вече одобри въвеждането на минимален доход от 462 евро на месец на човек и 1015 за семейство, но те не са достатъчни за покриване на разходите. Около една пета от населението е изложено на риск от бедност, което е повече от средното за ЕС ниво, а близо 3 720 000 са безработните.

Броят на хората в Испания, останали без работа, достигна през февруари 4 милиона, тъй като ограниченията заради Covid-19 навредиха сериозно на болната испанска икономика, довеждайки и до първото съкращаване на работни места в страната от май 2020 г. насам.

Това показват оповестени във вторник данни на данни на Министерството на труда на четвъртата по силна икономика в еврозоната.

Исковете за обезщетения за безработица са нараснали през февруари с 1,12% спрямо месец по-рано или с 44 436 души, с което общият брой на останалите без работа испанци достигна 4 милиона за първи път от началото на 2016 г. Това е петото поредно месечно увеличение на безработицата.

Броят на безработните през миналия месец е бил с цели 23,5% по-висок в сравнение с февруари 2020 година.

"Нарастването на безработицата, причинено от третата коронавирусна вълна, е лоша новина, отразяваща структурните недостатъци на пазара на труда, които са подсилени от пандемията", написа в Туитър испанският министър на труда Йоланда Диас.

Февруари беше и първият месец на нетно съкращаване на работни места от май 2020 г., като само в рамките на втория месец на годината в Испания бяха загубени 30 211 работни места,  показват сезонно коригираните данни на Министерството на социалното осигуряване.

В същото време обаче броят на хората, подкрепяни от испанската схема за защита на работните места по време на пандемията - ERTE, е спаднал с близо 29 000 до 899 383.

"Тези стойности остават повече или по-малко стабилни от септември насам, което показва, че втората и третата вълна на пандемията са имали много по-малък негативен ефект от първите - поне в това отношение", се казва в изявление на министерството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...