Правната комисия в Парламента обсъжда по-строги наказания за домашно насилие

03.08.2023 | 09:00
по статията работи: econ.bg
На извънредно заседание Комисията по правни въпроси ще обсъди законодателни промени, които предвиждат по-строги наказания за домашно насилие
Правната комисия в Парламента обсъжда по-строги наказания за домашно насилие
Снимка: под лиценза на creative commons

На извънредно заседание Комисията по правни въпроси ще обсъди законодателни промени, които предвиждат по-строги наказания за домашно насилие. Депутатите прекъсват ваканцията си, за да се произнесат и по ветото на президента за Закона за съдебната власт.

Новите изменения в Закона за защита от домашно насилие разширяват кръга на лицата, които попадат под закрилата му, като приравнява  интимната връзка, към случаите на брачно партньорство. Дефиницията за „интимна връзка“ е „доброволен относително траен съюз без лицата да споделят общо домакинство като водещ елемент е строго личният характер на отношенията им“. 

В Наказателния кодекс се завишават санкциите, като за средна телесна повреда извършителят може да получи до 8 години затвор, вместо досегашните 6. Отпада възможността за пробация при лека телесна повреда. За такова престъпление се предвижда до 2 години лишаване от свобода, увеличава се и глобата – от 500 до 1000 лева, в момента тя е от 100 до 300 лева.

Промените бяха внесени в деня, в който „Държавен вестник“ обнародва приетите вече промени в Закона за защита от домашно насилие. Вносители са депутати от три парламентарни групи – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.

Първите имена под законопроектите са на Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски. В мотивите на вносителите е записано, че повод за внасянето на промени са поредните случаи на насилие над жени, най- драстичния от които е издевателството в Стара Загора. 

Депутатите от Правната комисия ще се произнесат и по наложеното от президента Румен Радев вето върху промените в Закона за съдебната власт, с които се променя системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и се постановява допълнителен 6-месечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет. Според държавния глава този закон не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...