Преводите в евро ще идват за 10 секунди от 2025 година

27.02.2024 | 09:45
по статията работи: econ.bg
От 2025 г. банковите преводи в евро трябва да бъдат изпращани и получавани в рамките на 10 секунди. Това се постановява в нов европейски регламент, приет окончателно в понеделник
Преводите в евро ще идват за 10 секунди от 2025 година
Снимка: под лиценза на creative commons

От 2025 г. банковите преводи в евро трябва да бъдат изпращани и получавани в рамките на 10 секунди. Това се постановява в нов европейски регламент, приет окончателно в понеделник.

Той предвижда прехвърляне на пари в рамките на десет секунди по всяко време на денонощието, включително извън работно време, както за междубанковите, така и за международните преводи между държави, които използват общата валута.

Правилото влиза в сила за 20-те държави от еврозоната за получаване на преводи от началото на 2025 г. и от есента за изпращане на трансфери. За членовете на ЕС, които не използват общата европейска валута, въвеждането на правилото ще се забави, тъй като те ще имат нужда от повече време, за да се адаптират, и ще обхваща само трансферите в евро.

Такива държави ще получат възможност и за специална дерогация от задължението за незабавен превод за трансфери, правени извън работното време, заради опасения относно достъпа до ликвидност в евро, съобщи Европейският парламент.

България си е поставила за цел да въведе еврото от началото на 2025 г.

Съгласно новите правила доставчиците на незабавни плащания ще трябва да проверят дали IBAN и името на бенефициента съвпадат, за да предупредят платеца за възможни грешки или измами, преди да бъде направена транзакция. Това изискване ще важи и за редовните трансфери.

Банките ще трябва да осигурят възможност на клиентите си за проверка на самоличността, за да се избегне грешен превод, както и максимален размер на трансфер, за да се защитят от измами. Максималната сума ще трябва да може да се променя за всеки превод.

Ако доставчикът на платежни услуги не изпълнява задълженията си за предотвратяване на измами и това доведе до финансови щети, клиентът може да поиска обезщетение.

Като задължение на банките се вменява и проверката дали сред клиентите им има санкционирани или ограничени лица и компании във връзка с прането на пари и финансирането на тероризма.

Европейският регламент изрично отбелязва, че таксите за новите преводни услуги не могат да са по-високи от тези за стандартни кредитни операции.

ЕС смята, че с новия регламент ще подобри достъпа до парите им на гражданите и фирмите, които няма да трябва да изчакват банките да отворят, за да извършат наредените преводи.

Освен това се разчита, че новите правила ще подобрят стратегическата автономност на европейския икономически и финансов сектор, тъй като ще помогнат за намаляване на прекомерната зависимост от финансови институции и инфраструктури на трети държави. Подобряването на възможностите за мобилизиране на парични потоци ще донесе ползи за гражданите и компаниите и ще позволи иновативни услуги с добавена стойност, съобщи шведското председателство на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...