Прегледите без направление при специалист без направление поскъпнаха до 60 на сто

02.04.2024 | 09:35
по статията работи: econ.bg
Увеличението в цената на прегледите идва на фона на отпуснатата от Националната здравноосигурителна каса по-висока цена, която плаща за първичен преглед при специалист. Тя вече е 46 лeва за възрастен и 48 лева за дете
Прегледите без направление при специалист без направление поскъпнаха до 60 на сто
Снимка: под лиценза на creative commons

Прегледите без направление при специалист поскъпнаха с до 60 процента, показват репортажи на NOVA и bTV. Повишили са се таксите и за лабораторните изследвания, както и доплащанията за различни консумативи при операции. С инфлацията, с вдигането на минималната заплата, осигуровките и пенсиите у нас, засегнати са и медицинските услуги.

Увеличението в цената на прегледите идва на фона на отпуснатата от Националната здравноосигурителна каса по-висока цена, която плаща за първичен преглед при специалист. Тя вече е 46 лeва за възрастен и 48 лева за дете. За вторичен преглед отпуснатата сума е съответно 18 и 19 лева. Според работещите в болниците обаче сумата е недостатъчна.

За да балансират разходите си, повечето специалисти вдигат цената на прегледите. Най-скъпи са прегледите без направление в София, предават от bTV. В столицата посещението при кардиолог без направление струва около 80 лева. Ако човек избере специалист в Пловдив или Бургас, средната цена е около 60 лева, а във Варна – 65 лева.

Прегледите при гинеколог са най-скъпи във Варна – пациентите в морската столица плащат средно около 80 лева. София е на второ място със 70 лева за преглед. Подобни са цените и в Бургас, а в Пловдив прегледът е средно около 60 лева.

За ендокринолог в столицата пациент ще плати 70 лева, същата е цената и във Варна. В Пловдив сумата е около 50 лева, а в Бургас – 65 лева.

Повечето лекари предпочитат да приемат пациенти в кабинета си без направление заради ниското заплащане от страна на държавата.

Проверка за цените на услугите при лекари с различна квалификация – доценти или професори, в пет различни лечебни заведения показва, че първичния преглед е между 120 и 200 лева.

Драстична е разликата в заплащането при някой интервенции. Здравната каса заплаща 40 лева за процедурата колпоскопия. Ако се извършва без направление обаче, тя ще струва около 70 лева.

Ехографията на млечната жлеза също се оказва скъпа услуга. Здравната каса плаща за нея 25 лева, докато пациент би платил между 70 и 100 лева.

За процедурата фетална морфология държавата плаща 60 лева, а цената ѝ без направление в някои лечебни заведения достига над 200 лв.

Поскъпването на определени медицински изделия, повечето от които не се плащат по НЗОК, допълнително оскъпяват услугата за клиентите.

В репортажа на NOVA се дава пример с Бургас, където цените за първичен преглед при специалисти в лечебните заведения започват от 50 лева и достигат до 120 лева, когато в болницата гостува медик от София или Турция например. Преглед с апаратура като доплер, кардиограма и ехокардиограма струват между 80 i 120 лева.

В частна клиника в Бургас цените все още са се запазили такива, каквито са били миналата година, но с инфлацията собственикът ще бъде принуден да повиши услугите.

Близо 60% обаче е поскъпването в цените на медицинската апаратура, консумативите, фонд работна заплата, осигуровки, лекарства и транспорт.

Дори с направление от личен лекар за ядрено-магнитен резонанс, не само се чака с месеци, но и в държавната болница задължително се доплаща. За да бъде малко по-евтино, пациенти се редят с часове на опашки за направление.

Ако бъдат назначени допълнителни изследвания, то те се плащат отделно. Пълна кръвна картина, изследвания за метаболитен синдром – захар, холестерол, и витамини – цената в лаболатория може да достигне до 120 лева. По-сложни прегледи, като например колоноскопията, струва 450 лева. 

Сред поскъпналите услуги са тези в избор на екип за родилно отделение или прегледи в частни очни клиники, където цените започват от 200 лева. Ако прегледът мине по Здравна каса за пенсионер, то лазерна корекция на окото или поставяне на леща, например, струва минимум 1600 и 2000 лева.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...