Предложение за промяна на договора за ЕС призовава за скок към федерализъм

01.09.2023 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Сред предложенията за радикално разширяване на правомощията на Парламента е да му се позволи да предлага имена за висши длъжности, които да бъдат одобрени от Съвета
Предложение за промяна на договора за ЕС призовава за скок към федерализъм
Снимка: под лиценза на creative commons

На фона на разговорите за разширяване и реформа на Европейския съюз група евродепутати се готви да обяви по-късно този месец провокативно предложение за промяна на договора за ЕС, която - в малко вероятния случай, че някога бъде приета от страните членки - би променила радикално начина, по който работи ЕС, чак до имената на неговите институции, пише "Политико".

Според чернова от 116 страници на плана шестима законодатели, водени от белгийския федералист Ги Верхофстад, предлагат драстична промяна към гласуване с квалифицирано мнозинство и обикновени законодателни процедури в десетки области, включително отбрана, данъчно облагане и външна политика. С други думи: "довиждане" на националните вета, "здравей" на управлението на мнозинството.

Проектът, който е с дата 17 август, съдържа още предложения - от преименуване на Европейската комисия на "Европейски изпълнителен орган" до драстично разширяване на правомощията на европарламента и предоставяне на изключителна компетентност на ЕС по всички въпроси, свързани с околната среда и климата, и споделена компетентност по почти всичко останало.

Подписано от петима законодатели в допълнение към Верхофстад (германският християндемократ Свен Симон, германският социалдемократ Габриеле Бишоф, германският евродепутат от Зелените Даниел Фройнд и полският евродепутат от "Право и справедливост" Яцек Сариуш-Волски), завършеното предложение трябва да бъде представено през септември, каза човек, запознат с плановете, пожелал анонимност.

Сред предложенията за радикално разширяване на правомощията на Парламента е да му се позволи да предлага имена за висши длъжности, които да бъдат одобрени от Съвета.

"Това е провокация", каза висш дипломат от ЕС. "В Съвета няма мнозинство за промяна на договора."

И все пак авторите на предложението твърдят, че плановете на блока за разширяване "правят реформата на неговите договори неизбежна".

Големите страни от ЕС не отричат това - всъщност столици като Берлин настояват за необходимостта от промени в гласуването с квалифицирано мнозинство и дългосрочния бюджет на блока като необходимо следствие от разширяването.

Те просто вярват, че промените могат да бъдат постигнати чрез изменения в Договора от Лисабон и умело използване на клаузи, които позволяват промени в договора, без да се налага да се консултират с избирателите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...