Председателят на медийния регулатор се оплака от системно недофинансиране

22.03.2024 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Народното събрание днес не прие годишния отчет за дейността на СЕМ за 2022 г. "За" гласуваха 15 народни представители, "против" бяха 128 и 56 гласуваха с "въздържал се"
Председателят на медийния регулатор се оплака от системно недофинансиране
Снимка: БГНЕС

Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова се оплака от системно недофинансиране в регулатора, съобщава БНР.

Народното събрание днес не прие годишния отчет за дейността на СЕМ за 2022 г. "За" гласуваха 15 народни представители, "против" бяха 128 и 56 гласуваха с "въздържал се".

"Средната работна заплата в регулатора е под средната работна за столицата и далече надолу", посочи Момчилова, цитирана от БНР, която присъства в залата.

Според Соня Момчилова решението на парламента е показателно за това, че СЕМ си върши работата.

"Ние сме независим орган. Да, дължим отчет, дължим обяснения, дължим всеки, който ни пита и настоява за това да получава повече яснота по отношение на нашите решения, но никой не може да диктува и да назидава, да упражнява каквото и да било менторство по отношение на нашата работа", коментира тя, цитирана от общественото радио.

В доклада на комисията по културата и медиите  се посочва, че фокусирани наблюдения за периода са върху войната в Украйна; деца и медийно съдържание, включително инциденти; темата за ваксините и зеления сертификат; достъпност на аудио-визуално съдържание за хора с увреден слух; риалити и забавни предавания, търговски съобщения; медийни услуги с промени в съдържанието; специализирано наблюдение на парламентарните изборите 2022 г.

В зала дебатът по отчета на съвета прерасна в такъв за свободата на словото, пише БНР. Заговори се за промени в медийния закон, а също и за разширяване на регулацията на СЕМ и извън електронните медии.

От общественото радио пишат, че Антоанета Цонева от "Продължаваме промяната - Демократична България" е отправила критики за отношението на съвета към начина, по който в медиите, включително БНР, е бил отразен военният конфликт в Украйна. В средата на миналата година пред комисията по култура и медии в парламента СЕМ обяви, че няма юридическия лост, чрез който да реагира на дезинформацията и пропагандата. Тогава се разбра още, че мониторингът на СЕМ за 2022 г. е проверил дали се спазва принципът на плурализма в предаването "Политически НЕкоректно" на БНР с водещ Петър Волгин. По тогавашните думите на члена на медийния регулатор Пролет Велкова от годишния доклад се разбрало, че макар да се създават определени нагласи в предаванията на Волгин, принципът на плурализма не е бил нарушен.

От опозицията, в лицето на Тошко Йорданов от "Има такъв народ" и лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, сега видяха опит за цензура.

Според Костадинов за "Продължаваме промяната - Демократична България" всяко различно мнение от тяхното е дезинформативно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...