При неплатена глоба и от 10 лв. сделки с имущество вече ще са невъзможни

30.04.2024 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Неплатена глоба от КАТ дори в размер на 20 лева, както и всякакъв друг вид непогасени и подлежащи на принудително изпълнение публични задължения от 3 май могат да ни спънат да продадем имота или колата си
При неплатена глоба и от 10 лв. сделки с имущество вече ще са невъзможни
Снимка: под лиценза на creative commons

 

 

 

Неплатена глоба от КАТ дори в размер на 20 лева, както и всякакъв друг вид непогасени и подлежащи на принудително изпълнение публични задължения от 3 май могат да ни спънат да продадем имота или колата си.

Борчовете към държавата могат да ни попречат и да вземем ипотечен кредит от банка.

От 3 май влизат в сила промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, приети още при гласуването на бюджета за 2023 г.

От тази дата нотариусите задължително ще проверяват в реално време по електронен път в Националната агенция за приходите дали клиентите им – продавачи на имоти и коли, имат някакви непогасени публични задължения – данъци, мита, осигуровки, глоби. Досега при такива сделки продавачите само подписваха декларация, че са изрядни и нямат такива борчове. Тази декларация обаче отпада и вече ще се прави проверка. При наличие на публични задължения, подлежащи на принудително събиране, нотариусът може да откаже да извърши сделката, тъй като в противен случай става солидарен длъжник с клиента си.

При сделките с моторни превозни средства нотариусът ще прави проверка и в системата за обмен на информация, поддържана от Министерството на финансите, дали за автомобила е платен местният данък към общината. Ако съответната община не е осигурила автоматично подаване на тези данни към системата, тя ще трябва да издаде и завери документ дали налогът е платен.

Всички тези нови условия важат и при учредяване на наследствени права, на залог и включване в капитала на дружества на недвижими имоти. Проверките ще се правят от съответните длъжностни лица.

ДОПК дава две възможности сделките все пак да не се блокират при наличие на задължения. Първата е продажбите да се извършат, след като длъжникът плати борчовете си. Втората възможност е длъжникът да декларира писмено, че е съгласен публичните му задължения да се погасят от сумата, която ще получи при сделката, като купувачът я внесе в съответния бюджет.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...