Срокът за привеждане на дейността на търговците, използващи софтуер за управление на продажбите (СУПТО), с изискванията на Наредба Н-18 няма да бъде удължаван. Това обяви приходната администрация, след като нейни представители са разговаряли с Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ). На нея са присъствали разработчици на софтуер за управление на продажбите.
Проблемът на много фирми с този нов софтуер е, че е възможно да бъдат разкрити лични данни на техните клиенти или че е твърде скъп за размера на техния бизнес. По тази причина снощи имаше и протест пред сградата на Министерството на финансите. Повече вижте тук.
Експертите на приходната агенция съобщиха, че към момента има над 500 регистрирани софтуери за продажбите и процесът продължава интензивно. По думите на софтуерни разработчици част от клиентите отлагат внедряването на новите програмни продукти, като това ги поставя под риск от санкции. На срещата са коментирани и някои технически въпроси, които ще бъдат обобщени от БАИТ и предоставени на НАП за отговор. В съобщението до медиите не се посочва какви са те.
От приходната агенция припомнят, че до края на януари всеки бизнес, използващ софтуер за управление на продажбите, трябва да го приведе в съответствие с изискванията на наредбата за касовите апарати.
Фирмите, които отговарят на изискванията на наредбата (чиито продажби в брой са под 5% от приходите и за които са изпълнени два от трите критерия - приходи от продажби над 16 млн. лв., стойност на активите по баланс над 8 млн. лв. и персонал от над 50 души) и са избрали да използват СУПТО, който създава стандартизиран одиторски файл, трябва да съобразят дейността си с изискванията на Наредба Н-18 до 31 март 2020 г. Тези, които са избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби – СУПТО със стандартизиран одиторски файл, трябва да уведомят за това НАП по електронен път до 31 януари 2020 г.