Продължава санирането на жилищни сгради без финансово участие на собствениците

12.11.2020 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Колко ще доплащат собствениците за саниране? Разработват се 4 варианта, така че собствениците на жилища в многофамилни и еднофамилни жилищни сгради да нямат собствено финансиране в момента на извършване на тази дейност
Продължава санирането на жилищни сгради без финансово участие на собствениците
Снимка: под лиценза на creative commons

Планът за възстановяване и устойчивост е в процес на обществено обсъждане. Общините са бенефициенти по този план. От трите милиарда лева, които ще бъдат отделени за енергийна ефективност по единия от стълбовете - „Зелена България“, 1 милиард и 728 милиона ще бъдат насочени към повишаването на енергийната ефективност в жилищния сграден фонд, заяви пред БНР министърът на регионалното развитие и благоустройствата Петя Аврамова.

Новият елемент е енергийна ефективност на системите за външно изкуствено осветление.

„Около 90% от този милиард 728 милиона ще бъдат за многофамилни жилищни сгради“, уточни тя. По този план вече ще могат да се санират и еднофамилни жилищни сгради.

Санирането на имотите на хората с вече придвижени документи по националната Програма за енергийна ефективност, които чакат, ще бъде прехвърлено и придвижено по новата програма с Плана за възстановяване и устойчивост. Над 3000 са подадените документи, които са в Българската банка за развитие. Има и обекти, които чакат по ОП „Региони в растеж“, посочи Петя Аврамова. „В следващия програмен период ще можем да санираме над 3 хиляди обекта“, уточни тя.

Колко ще доплащат собствениците за саниране? Разработват се 4 варианта, така че собствениците на жилища в многофамилни и еднофамилни жилищни сгради да нямат собствено финансиране в момента на извършване на тази дейност по саниране и енергийна ефективност, стана ясно от думите на Аврамова.

2022 многофамилни жилищни сгради са в Програмата за енергийна ефективност, която беше финансирана с 2 милиарда лева. В Плана за устойчивост са заложени не само външни изолации, подмяна на дограма, хидро и топлоизолация на покривни конструкции, а и по-интелигентни системи за енергийна ефективност, подчерта Аврамова. 

„Кабинетът се съобразява с мнението на експертите, а те смятат, че един локдаун не би бил удачен в настоящата обстановка. След локдаун вирусът няма да изчезне и хората ще трябва пак да търпят ограничителни мерки. Хората, които са здрави, които са преболедували, трябва да ходят на работа, да имат нормален живот, защото и психически тази епидемия дава отражения“, каза още регионалният министър. 

Относно проектозакона за водоснабдяване и канализация, който бе критикуван от бившия омбудсман Мая Манолова и от сегашния Диана Ковачева, министърът на регионалното развитие посочи, че се спекулира с твърденията за повишение на цената на водата.

„Спекулативно е твърдението за повишаване на цената на водата. В закона такива текстове няма, изрично е записано, че се запазва социалната поносимост на цената на водата“, отбеляза Петя Аврамова. Има текст в закона, който разписва подпомагането на уязвимите потребители през наредба, уточни тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...