Годините, в които държавните горски предприятия работят в този вид, показаха тяхната устойчивост. Те изпълняват редица публични функции, свързани с опазването на горските територии, предпазването от вредни климатични въздействия, и това да станат търговски дружества, според всички експерти, няма да бъде добре за целия горски сектор, коментира заместник-министърът на земеделието и храните в оставка Георги Тошев пред Парламентарната комисия по земеделието, храните и горите бъдещето на държавните горски предприятияписа специализираното електронно издание agrozona.bg.
Аграрният министър в оставка Кирил Вътев подчерта, че са наясно колко е чувствителна тази тема. По думите му България още през 2019 г. е поела ангажимент всички държавни предприятия да бъдат трансформирани или в агенции, или в еднолични акционерни дружества (ЕАД). Изключение правят две предприятия.
Вътев посочи, че на проведената онлайн среща с ОИСР през декември сме поели ангажимент да им изпратим доклад, в който защитаваме тезата си, че не подкрепят това преобразуване. Земеделският министър в оставка заяви, че този доклад е готов и е 89 страници. В момента се превежда на английски и утре или вдругиден ще бъде изпратен. В него се иска това преобразуване да се отложи до края на 2025 г. и тогава да се извърши, ако не се приемат аргументите.
“Но това действие касае окончателното ни приемане в Еврозоната. До края на март трябва да предложим трансформирането на Държавните горски предприятия в ЕАД или в държавни агенции”, обясни аграрният министър в оставка, отбелязвайки, че “май нямаме много избор”. Той допълни, че категорично няма идея за приватизация на горските предприятия.