Военномедицинска академия бе готова да приема болни от Covid-19 още от 10 януари. Това заяви началникът на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски пред Канал 3. Екипът от специалисти в столичното лечебно заведение е имал план за действие малко след началото на кризата в Китай.
Първите указания за действия при глобално разпространение на Covid-19 експертите във ВМА започват да изготвят малко след Нова година. Два месеца и половина след потвърждаването на мрачната прогноза, столичното лечебно заведение стои на първа линия в борбата със заразата.
"Това мислех никога да не го разкривам, но е факт: подготовката ни започна на 10 януари, когато всичко беше толкова далечно. Толкова имагинерно...“, сподели пред Канал 3 проф. Мутафчийски.
Първият пациент с положителна проба за коронавирус у нас е регистриран на 8 март, а на 11 март бе първият смъртен случай - 66-годишна жена почина в "Пирогов". На 24 февруари бе сформиран Националният оперативен щаб начело с проф. Мутафчийски, на 13 март бе решено да се обяви извънредно положение за месец, което бе гласувано от НС на 18 март.
В очакване на пика на пандемията към ВМА са насочени голяма част от даренията на организации и частни дарители заради големия брой хоспитализирани пациенти с коронавирус.
Генерал Мутафчийски изтъкна: „Една част ще са за нашите нужди. Ще предоставим и такива на министерство на здравеопазването.“ Началникът на Националния оперативен щаб обаче призова хората да даряват средства и на болниците извън София.
Един от най-големите дарители от началото на кризата е народният представител Делян Пеевски. През последните дни той дари за болницата в Пазарджик 100 броя водонепроницаеми мембранни гащеризона. Депутатът на ДПС предостави и по 5 нови респиратора на „Пирогов“ и ВМА.