Работата на бюро води до 37% по-висок риск от безсъние

24.01.2025 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Неспокойната нощ може да ви накара да се чувствате уморени на работа, но знаете ли, че именно работата може да нарушава съня ви?
Работата на бюро води до 37% по-висок риск от безсъние
Снимка: под лиценза на creative commons

Според ново проучване, публикувано в Journal of Occupational Health Psychology, хората, работещи само на бюро, са изправени пред значително по-висок риск от безсъние.

Изследването, което анализира данни от повече от 1000 служители за период от 10 години, проучва как работата влияе върху моделите на сън на работещите.

Дизайнът на работата, както е дефиниран в проучването, включва елементи, като количеството технология, използвана на работа, нива на физическа активност и работни графици - по-специално времето от деня, в което служителите работят.

Участниците описват своите навици на сън в началото на проучването (2004 до 2006 г.) и отново десетилетие по-късно (2013 до 2017 г.), използвайки шест показателя:

продължителност,

редовност на съня,

симптоми на безсъние,

навици за дрямка,

умора през деня,

времето, което им отнема да заспят.

За да се проследят промените в моделите на съня в продължение на 10 години, проучването идентифицира три различни категории здравословен сън: спящи добре, страдащи от безсъние и наваксващи със съня.

Спящите добре са хората, които показват оптимални модели на сън, включващи редовни цикли на почивка с ниски нива на умора през деня. Страдащите от безсъние се характеризират с кратки цикли на сън и по-високи нива на умора през деня.

Наваксващите спящи попадат между тези две групи и често разчитат на дрямка или допълнителен сън през уикенда, за да компенсират нередовните си модели на спане.

Служителите на нетрадиционни графици - особено тези, които работят през нощта, са с 66% по-склонни да попаднат в категорията на наваксващите съня поради вечерните си смени.

Служителите с бели якички са по-често категоризирани в групите на добре спящи или страдащи от безсъние, докато тези със сини якички са по-склонни да си наваксват съня поради работата на смени.

Служителите, които развиват лоши модели на сън поради работата си, се борят с тези навици в продължение на години. Деветдесет процента от страдащите от безсъние изпитват подобни симптоми до 10 години по-късно.

Те са изправени пред 72% до 188% по-голям риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет, депресия и други, според резултатите от друго проучване.

Макар че изследователите очакват продължителното използване на компютър да влоши съня, те откриват малка връзка между двата фактора.

Въпреки че това е изненадващо - като се има предвид, че устройствата излъчват разрушителна за съня светлина, че нарастването на използването на технологии може да компенсира тези отрицателни ефекти чрез повишаване на ефективността на служителите, като, в крайна сметка, защитава здравето на съня им.

Д-р Клеър Смит, водещ автор на изследването и асистент по психология в Университета на Южна Флорида, признава, че смяната на кариерата заради недоспиване е нереалистична за повечето хора. Тя препоръчва малки корекции на работния ден за справяне с проблемите със съня.

За работещите на бюро те могат да включват кратки почивки за раздвижване през целия ден. Физическата активност, като например кратка разходка из офиса, може да ви умори преди лягане и да ви помогне да избегнете проблеми с опорно-двигателния апарат, които нарушават съня.

За да сте сигурни, че няма да забравите да правите почивки, можете да си зададете ежечасно напомняне на телефона. Изкачването по стълбите вместо с асансьора е още един начин да добавите малко повече физическа активност към деня си.

Ако работата ви го позволява, поставянето на твърди граници около работното време може да ви попречи да работите до късно, което пък да наруши ритъма на биологичния ви часовник и да ви прати в категорията на наваксващите със съня.

Експертите препоръчват да изключите смартфоните и компютрите два часа преди лягане и да ги оставите да се зареждат извън спалнята. Ако избягването на екрани не е опция, можете да използвате филтъра за синя светлина на устройството, за да минимизирате въздействието му.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....