Работещите българи отделят по 8 часа за работа. Мъжете работят по 17 минути повече от жените. Пътуването до и от работа на заетите хора у нас отнема средно по 1 час и 7 минути.
Работещите жени отделят за свободно време и социален живот по 2 часа и 41 минути, а работещите мъже – 3 часа и 25 минути. Мъжете прекарват средно по 17 минути повече в посещения на кино, театър, изложби и спортни събития, 41 минути повече в компютърни и видео игри, 37 минути повече в практикуване на своите хобита, 23 минути в спортуване, 20 минути в гледане на телевизия и 15 минути в повече в четене на книги.
Въпреки че работещите жени изразходват за работа 17 минути по-малко от работещите мъже, те отделят за грижа за дома и семейството си средно на ден по 3 часа и 7 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете.
Най-голяма част от свободното си време населението прекарва в гледане на телевизия и видео – 2 часа и 6 минути, и в социалните медии – 52 минути.
Това показват данните от шестото по ред изследване “Бюджет на времето на населението”, проведено от Националния статистически институт по хармонизирана методология на Европейската комисия (Евростат) в периода от 21 март 2022 до 21 март 2023 година.
Целта на изследването е да се определи колко време хората отделят за извършване на различни дейности – платена работа, домакинска работа и семейни грижи, лични грижи, доброволен труд, социален живот, пътуване и свободно време.
I. Средно време на ден за извършване на основни дейности
Резултатите от изследването показват, че населението на страната на 10 и повече навършени години отделя за задоволяване на основните си жизнени потребности (сън, хранене и други лични грижи) средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения – 5 часа и 28 минути, за свободно време и социален живот – 4 часа и 15 минути, и за пътуване 1 час и 9 минути от денонощието.
Средно време на ден, изразходвано за лична грижа от населението на 10 и повече навършени години
В групата на личните грижи най-голям е делът на времето, изразходвано за сън – 9 часа и 17 минути, или 38.7% от денонощието. За хранене се отделя средно по 2 часа и 16 минути дневно, а за други лични грижи – 55 минути, съответно 9.4 и 3.8% от денонощието.
В сравнение с 2011 година времето за сън се е увеличило с 4 минути, а за хранене – с 15. Времето за други лични грижи остава приблизително същото.
Мъжете и жените изразходват еднакво време за сън – средно по 9 часа и 17 минути, но мъжете се хранят с 13 минути по-дълго от жените.
Най-продължително време за сън отделят най-възрастните (65 и повече години) и най-младите (10 – 14 навършени години), съответно 10 часа и 17 минути и 9 часа и 50 минути. Най-много време за хранене отделят хората на възраст 15 – 29 навършени години – средно по 2 часа и 20 минути на ден.
Лицата, живеещи в градовете, спят с 23 минути повече в сравнение с тези в селата.
Женените мъже спят и се хранят със 7 минути повече в сравнение с мъжете, никога не встъпвали в брак. За разлика от тях, омъжените жени спят средно с 9 минути по-малко от тези, никога не встъпвали в брак, и отделят средно по 5 минути по-малко за лична грижа.
Времето за сън е средно 10 часа през почивните дни, или с 1 час повече от колкото в делничните дни. Изразходеното време за хранене в почивните дни също е по-дълго с 31 минути.
Средно време на ден, изразходено от населението на 15 и повече навършени години, за работа, свободно време и пътуване
Населението на 15 и повече навършени години в България отделя за платена работа средно по 2 часа и 53 минути на ден, или 12.0% от денонощието. Времето, отделено за грижа за дома и домакинството е 3 часа и 6 минути, или 12.9% от денонощието.
Жените прекарват по-дълго време в домакинска работа (4 часа и 8 минути), отколкото в платена работа (2 часа и 26 минути), докато при мъжете това съотношение е в полза на платената работа. Те изразходват средно 3 часа и 22 минути в платена работа и 1 час и 58 минути на ден в домакинска работа.
Общо за платена и неплатена работа жените изразходват средно дневно 6 часа и 34 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете.
Най-голям дял в дейностите, свързани с грижата за дома и домакинството заема приготвянето на храна – 54 минути (жените – 1 час и 23 минути, а мъжете – 22 минути), следва измиването на чинии – средно 23 минути и пазаруване и услуги – 20 минути.
За физическа грижа за децата лицата на 15 и повече навършени години отделят средно по 10 минути на ден, като жените прекарват по 16 минути в тази дейност, а мъжете по 4 минути дневно.
Домакинската работа, за която мъжете изразходват повече време в сравнение с жените е: строителство и ремонт, градинарство и отглеждане на селскостопански животни.
Населението, живеещо в селата, отделя за домакинска работа средно по 3 часа и 49 минути, или с 58 минути на ден повече отколкото населението, живеещо в градовете.
Свободното време и времето за социален живот на хората на 15 и повече навършени години е 4 часа и 4 минути дневно. Въпреки, че мъжете прекарват средно по 56 минути повече в платена работа в сравнение с жените, те имат 45 минути повече за свободно време и социален живот.
Най-голяма част от свободното си време населението прекарва в гледане на телевизия и видео – 2 часа и 6 минути, и в социалните медии – 52 минути.
Живеещите в градовете отделят за социален живот и свободно време средно 4 часа и 9 минути, или с 20 минути повече в сравнение с хората в селата.
Ежедневно лицата на 15 и повече навършени години пътуват по 1 час и 10 минути, като мъжете изразходват средно 13 минути повече от жените за тази дейност.
II. Средно време на ден за извършване на основни дейности на учащите и заетите лица, участващи в дейността
Средното време, което участващите във формално образование прекарват в дейности, свързани с учене (учебни часове, лекции, домашни занимания и обучение в свободното време) е 6 часа и 4 минути, като мъжете изразходват 5 минути повече отколкото жените, а учащите, живеещи в градовете средно по 14 минути повече от тези в селата.
Най-много време в учебни часове прекарват децата в началния етап на основното образование – средно по 6 часа и 41 минути. Следват учащите в образователна степен „Магистър“ – 6 часа и 13 минути. Най-малко време за учебни часове и лекции изразходват учащите в образователна степен „Бакалавър“ – 5 часа и 30 минути.
Учащите в средното образование и тези в образователна степен „Магистър“, отделят най-много време за обучение в свободното си време (курсове), съответно средно 1 час и 53 минути и 1 час и 54 минути.
В свободното си време децата в началния етап на основно образование прекарват средно по 2 часа и 8 минути в спорт и дейности на открито, 2 часа и 4 минути в гледане на телевизия и видео, 1 час и 46 минути в компютърни и видео игри и 1 час и 10 минути в четене на книги.
С нарастване на възрастта времето за игра на открито намалява, докато времето за компютърни и видео игри се увеличава. Така децата, които се обучават в средното образование, изразходват средно по 1 час и 51 минути за спорт и дейности на открито и 2 часа и 11 минути за компютърни и видео игри.
Средното време, което заетите лица (на 15 и повече навършени години) прекарват в дейности, свързани с работа (основна, допълнителна, както и други дейности, свързани с работата), е 8 часа и 1 минута. Мъжете работят средно по 17 минути повече от жените. Заетите в градовете и селата отделят почти еднакво време за работа, съответно 8 часа и 1 минута и 8 часа и 2 минути.
Най-продължително работят наетите лица – средно по 8 часа и 4 минути. Това е с 29 минути повече от самонаетите и с 11 минути повече от самонаетите, имащи работници. Най-малко време за извършване на трудова дейност изразходват неплатените семейни работници – 7 часа и 10 минути.
Пътуването до и от работа на заетите отнема средно по 1 час и 7 минути.
Въпреки че работещите жени изразходват за работа 17 минути по-малко от работещите мъже, те отделят за грижа за дома и семейството си средно на ден по 3 часа и 7 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете: 34 минути повече в приготвяне на храна, 9 в измиване на чинии, 11 минути повече в почистване на жилището и 1 час и 9 минути повече в създаване и поправка на дрехи и други текстилни изделия.
Физическата грижа за децата се споделя равностойно, съответно 54 минути за мъжете и 55 за жените, но мъжете прекарват повече време в учене, четене и игра с децата – 1 час и 10 минути, или 17 минути повече от жените.
Работещите жени отделят за свободно време и социален живот по 2 часа и 41 минути, а работещите мъже – 3 часа и 25 минути. Мъжете прекарват средно по 17 минути повече в посещения на кино, театър, изложби и спортни събития, 41 минути повече в компютърни и видео игри, 37 минути повече в практикуване на своите хобита, 23 минути в спортуване, 20 минути в гледане на телевизия и 15 минути в повече в четене на книги.