Раждаемостта е малка заради ниските доходи

18.01.2023 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Раждаемостта в страната е малка заради ниските доходи на хората. Това показва анкета на Националния статистически институт, която е била част от Преброяването на населението през 2021 г.
Раждаемостта е малка заради ниските доходи
Снимка: под лиценза на creative commons

Раждаемостта в страната е малка заради ниските доходи на хората. Това показва анкета на Националния статистически институт, която е била част от Преброяването на населението през 2021 г.

Резултатите от изследването показват, че най-често влияние за вземането на решение дали мъжете и жените да имат (още едно) дете оказват финансовото състояние (14,7%), наличието на подходящ партньор (14,4%) и подходящите жилищни условия (14,1%). Влияние на решението дали да имат още едно дете може да окажат и мерките и държавните политики, предприемани с оглед повишаване на раждаемостта в страната. Най-често хората отговарят, че биха променили своето решение, ако се подобри качеството на здравните услуги и достъпа до тях за децата и техните родители (12%). Увеличаването на средствата за социално подпомагане би оказало влияние върху избора на 11,6% от хората, а гарантираният достъп до детски ясли, градини и предучилищни форми на обучение – на 11%.

Анкетата показва, че идеалът на хората за семейство често не може да бъде реализиран заради финансови причини. Анкетата на НСИ е потърсила отговор на въпроса какъв е репродуктивният идеал, тоест субективната представа на хората за това колко деца трябва да има семейството в България. Отговорът на този въпрос в голяма степен зависи както от характеристиките и ценностната система на отделния човек, така и от социално-икономическите условия в страната, посочват от НСИ. В изследването идеалът е оценен посредством отговорите на въпроса „Колко деца според Вас трябва да има едно семейство в България?“.

Резултатите показват, че двудетният модел на семейството е предпочитаният от хората в репродуктивна възраст у нас. И през 2021 г. преобладаващата част от мъжете и жените смятат, че семейството трябва да има две деца – 63,3%. Този дял обаче е значително по-нисък в сравнение с 2011 г., когато за 75,3% от населението в изследваните възрастови групи идеалът за семейство е включвал две деца.

На второ място е мнението, че семейството трябва да има три деца (17,1% от анкетираните), следвано от семейство с едно дете (7,9%). През 2021 г. 9,4% от хората в репродуктивна възраст не могат да преценят колко деца трябва да има семейството в България.

Многодетният модел на семейство с четири и повече деца е приоритет за 2% от хората.

Промяната за идеалното семейство за мъжете и жените в България през последните двадесет години е в позитивна посока, като се има предвид, че се увеличава делът на хората, според които семейството трябва да има три деца – от 11,8% през 2001 г. на 17,1% през 2021 година.

Повече от два пъти намалява делът на мъжете и жените с идеал за семейство с едно дете – от 19,8% до 7,9%. Значително намалява делът на хората, които считат, че семейството не трябва да има деца – от 3,2% до 0,3% през 2021 година.

Идеалът на мъжете и жените за семейството почти не се различават. Двудетният модел на семейството е еднакво предпочитан и от двата пола (по 63,3%). Незначителна е разликата по отношение на идеала за едно дете в семейство – 7,8% от мъжете и 8,1% от жените. Жените по-често изразяват мнение, че семейството трябва да има три деца (18,5%), докато сред мъжете по-голям е делът на тези, които не могат да преценят колко деца трябва да има семейството (10,4%).

По-силно изразени са различията за идеалното семейство в зависимост от степента на образование, въпреки че двудетният модел на семейството е водещ във всички анализирани групи. Докато сред високообразованите хора делът му не се различава съществено от общото за страната, то само 41,9% от хората с начално или по-ниско образование смятат, че семейството трябва да има две деца. Сред по-ниско образованите хора по-големи са дяловете на тези, за които идеално е многодетно семейство. Значителни са различията по отношение на отговора „Четири и повече деца“, който е посочен от 14,3% от хората с начално или по-ниско образование и само от 1,4% от тези със средно и 1,8% от хората с висше образование.

Любопитно е разпределението на отговорите в зависимост от етническата принадлежност.

Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64,3% от българите, за представителите на турския етнос – 61,7%, и за значително по-малка част от ромите (52%). Делът на хората, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за българите (8%), турците (8,3%) и представителите на други етноси (8,1%). Но той е почти два пъти по-малък сред ромите – 4,8%. Идеалът за семейство на ромите много по-често включва три (22,8%) и четири и повече деца (11,2%) в сравнение с останалите етноси.

Анкетираните са отговорили и на въпроса „Колко деца желаете/желаехте да имате през живота си?“.

Анализът на данните показва, че няма съществени различия в репродуктивните нагласи по пол. Две деца желаят (или са желаели) да имат 61,6% от мъжете и 62,2% от жените, а едно – съответно 12,2% от мъжете и 11,7% от жените. По-голяма е разликата по отношение на предпочитанията за три деца, изразени от 13,8% от мъжете и 16,3% от жените. Мъжете по- често не могат да отговорят (8,6%), докато за жените този дял е 7%.

Основните заключения от анкетата са, че е изключително висок е делът на хората, които са без деца (17,8%) в сравнение с тези, които смятат че това е идеалното семейство (0,1%).

Значително по-голям е делът на хората, които остават с едно дете (31,9%) в сравнение с тези, които наистина смятат, че идеалното семейство е с едно дете (6,9%). Идеалът (64,7%) и желанието (64,3%) за две деца в семейството, фактически не се реализират. Две деца имат само 44,4% от анкетираните над 45-годишна възраст. Семейство с три деца е идеалът за 17,1%, но той е реализиран само при 4,7% от анкетираните.

Нереализираните репродуктивни желания на хората поставят въпроса за причините това да се случи. Данните показват, че водеща сред причините за нежелание да имат (още едно) дете е липсата на партньор (15,5%). По-често тя е посочвана от мъже (18,4%), отколкото от жени (11,1%), като най-често този отговор посочват най-младите. На второ място са финансовите причини (14,8%), съответно за 14,3% от мъжете и 15,7% от жените. Само за 13,6% от мъжете и 16,4% от жените желаният брой деца е достигнат. Здравословни проблеми (лични или на партньора) е причина да нямат (още едно) дете за 4,4% от анкетираните.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....