Разпространението на коронавируса може да е започнало от бездомни кучета

15.04.2020 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Резултатите от изследването не се приемат от проф. Джеймс Ууд, който ръководи департамента по ветеринарна медицина в Университета в Кеймбридж
Разпространението на коронавируса може да е започнало от бездомни кучета
Снимка: под лиценза на creative commons

Резултатите от изследването не се приемат от проф. Джеймс Ууд, който ръководи департамента по ветеринарна медицина в Университета в Кеймбридж.

Бездомни кучета най-вероятно са в основата на преминаването на коронавируса COVID-19 към човека, сочи изследване, водено от професор Сюхуа Ся от биологическия департамент на Университета в Отава, пише "Скай".

Според заключенията улични кучета, които са яли прилепи, са приели заразата в червата си. Оттам вирусът се е развил и е преминал при човека.

Хората и бозайниците разчитат на протеин, който им помага да се борят с вируси. При реакцията CpG динуклеотиди насочват имунната система да атакува вируса, за да не се разпространява. Има обаче коронавируси, които успяват да заобиколят защитите на организма, като намаляват CpG, се посочва в изследването.

При проучването професор Ся установила, че COVID-19 и най-близката му разновидност - тази при прилепите, имат най-ниско ниво на CpG. Сходни стойности имат единствено коронавируси при кучетата.

Изследването гласи, че клетъчният рецептор за COVID-19 е "широко разпространен в храносмилателната система на човека". Посочва се, че тук се забелязва връзка и с начина, по който коронавирусът засяга храносмилателната система на бозайниците.

"Тълкуването се потвърждава допълнително от скорошен доклад, според който голяма част от пациентите с COVID-19 също страдат от храносмилателен дискомфорт. Общо 48.5% (от пациентите) са посочили храносмилателен дискомфорт като основно оплакване", се казва в проучването.

Проф. Джеймс Ууд, който ръководи департамента по ветеринарна медицина в Университета в Кеймбридж, не приема заключенията. Според него няма достатъчно данни за доказване на пряка връзка. "Не виждам нищо в този труд в подкрепа на предположенията и съм притеснен, че той е публикуван в Molecular Biology and Evolution. Не смятам, че стопаните на кучета трябва да са притеснени от това проучване."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...