Ресторантьорите се изпокараха с останалия бизнес за ДДС

30.10.2024 | 08:40
по статията работи: econ.bg
Председателят на АИКБ Васил Велев и председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов кръстосаха шпаги за ниската ставка ДДС
Ресторантьорите се изпокараха с останалия бизнес за ДДС
Снимка: под лиценза на creative commons

Трябва ли ниската ставка ДДС от 9% за ресторантьорите да продължи да действа и догодина? Този въпрос сблъска челно различни представители на бизнеса.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев се обяви категорично, че тази преференция, въведена като временна мярка в ковид-пандемията, трябва да бъде преустановена. Според Велев на фона на огромния бюджетен дефицит и опасността от вдигане на данъци, връщането на 20% ДДС за ресторантьорските услуги е наложително.

Шефът на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов обаче контрира, че не ресторантьорският бранш е виновен за дупката в хазната и предупреди, че ако ДДС за сектора отново се вдигне на 20%, много заети ще бъдат освободени и ще има намаляване на заплати.

9% ДДС за заведенията и фитнесите бе въведен преди четири години, когато заради ковид-пандемията на няколко пъти те бяха административно затваряни. Три години поред действието на тази ниска ставка се удължава, въпреки че отдавна няма ковид-пандемия, секторът се е възстановил и дори надвишава предковидните нива, като чувствително е вдигнал и цените.

"В ЕС има диференцирани ставки ДДС за редица стоки и там това не пречи на никого", каза Алибегов пред БНТ, като обясни, че в ресторантьорството трябва да има по-ниско облагане, защото ръчният труд бил много обемен и изяждал печалбите. Алибегов обаче пропуска факта, че ДДС се плаща от крайния потребител, т.е. не е директен данък, с който се облагат фирмите.

"В България имаме друга данъчна система и работодателските организации са против тя да бъде променяна", отговори Васил Велев. И обясни, че като работодателска организация АИКБ защитава общите интереси на своите членове и не може да допусне да се вдигнат данъци за индустрията.

"Потребителите, които ходят на ресторант, очевидно не са бедни хора, и няма защо толкова да ги съжаляваме. Не трябва с данъци да водим социална политика", каза Велев. Шефът на АИКБ обясни, че ресторантьорският сектор се развива много добре, туристическият поток расте, докато преработвателната индустрия е на минус. "На тях ли да им вдигнем данъците?", попита той Алибегов.  

"Не са виновни ресторантьорите, че четири години некадърни политици лошо ни управляват", отговори Алибегов. И в същото време се закани, че гилдията ще говори с политическите партии и ще защити 9% ДДС и през 2025 г. Така и предни години Министерството на финансите категорично се противопоставяше на удължаване на действието на ниската ставка ДДС, но в Народното събрание почти всички политически партии гласуваха в полза на ресторантьорите.

"Ситуацията с бюджета е тревожна. Без непопулярни мерки, няма как да продължаваме така. Празникът свърши, не може дълго време да вземаме заеми и да се веселим, без да изкарваме тези пари", заключи Велев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...