Русия губи по 160 милиона евро на ден заради петролното ембарго

13.01.2023 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Очаква се икономическите загуби да нараснат до 280 млн. евро на ден след 5 февруари - крайния срок, който блокът определи, за да прекратят държавите членки целия внос по море на рафинирани петролни продукти
Русия губи по 160 милиона евро на ден заради петролното ембарго
Снимка: под лиценза на creative commons

Русия губи по 160 млн. евро дневно заради петролните санкции, наложени от ЕС, и въведения от Г-7 ценови таван, сочи нов доклад на базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистотата.

Очаква се икономическите загуби да нараснат до 280 млн. евро на ден след 5 февруари - крайния срок, който блокът определи, за да прекратят държавите членки целия внос по море на рафинирани петролни продукти.

В момента Русия печели по 640 млн. евро дневно от продажбата на изкопаеми горива. Това е спад от 100 милиона евро на дневна база спрямо приходите от март 2022 г. Смята се, че именно от този сектор се осигуряват около 40% от федералния бюджет на страната. Бизнесът с петрола се явява основният спонсор на все по-скъпата война в Украйна.

Според Лаури Миливирта, водещ анализатор в проучването, забраната на ЕС за внос на петрол и поставената горна граница на цените му най-накрая започват да дават необходимия резултат и въздействието им е значително. От ЕК посочиха, че докладът говори за успех на Запада. От Москва обаче подходиха скептично към обявените данни. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков смята, че е прекалено рано да се правят изводи за икономическите загуби.

Като част от ембаргото, широко смятано за най-радикалната санкция на блока досега, страните от ЕС се съгласиха постепенно да спрат изцяло вноса по море на руски петрол и рафинирани продукти. Ембаргото е изключително тежко за Русия, тъй като по-голямата част от покупките на руски петрол от съюза се търгуват по море.

Вносът по тръбопроводи засега не е забранен по искане на страните от Централна Европа, въпреки че Германия и Полша гласуваха “за” ограничението.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...