Русия забрани от 1 февруари износа на петрол за държави, които се придържат към въведения от Г-7 и подкрепен от ЕС таван на цените на руския петрол.
В понеделник премиерът Михаил Мишустин подписа постановление, забраняващо на местните износители на петрол и на митническите органи да се придържат към наложените от Запада тавани на цените на руския суров петрол, след като президентът Владимир Путин подписа указ за това на 27 декември.
Държавите от Г-7 (САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Канада, Япония, Италия) и, както и останалите членове на ЕС и Австралия, се споразумяха от 5 декември да забранят на застрахователните компании да гарантират товари с руски петрол за трети страни, както и финансиране и посредничество при такива сделки, ако те са сключени на цена над 60 долара за барел като част от санкциите срещу Москва заради войната в Украйна.
Новият руски закон забранява на компании и физически лица да включват механизми за ограничаване на цената на петрола в своите договори, съобщава Ройтерс.
Те също така трябва да докладват на митническите служители и на министерството на енергетиката за всички опити за налагане на тавани на цените на петрола.
Освен това митническите органи трябва да предотвратяват износа на стоки от Русия, ако установят, че са приложени такива механизми.
Западните съюзници планират от 5 февруари да поставят две горни граници и за руските петролни продукти - една за продукти, които се търгуват с надценка спрямо суровината, като дизел или газьол, и една за продукти, които се търгуват с отстъпка спрямо суровината, като горивно масло.