Русия поиска от Световната здравна организация да разреши употребата на ваксината й „Спутник В“. Затова експерти на СЗО се включват в работата на Европейската агенция по лекарствата, която оценява резултатите от изпитанията на руския препарат. „Спутник“ вече се предлага в над 60 страни по целия свят.
Технически експерти от Световната здравна организация ще започнат на 10 май следващия етап от оценката на руската ваксина срещу КОВИД-19 „Спутник V“ съвместно с Европейската агенция по лекарствата. Русия иска СЗО да издаде разрешение за спешна употреба на ваксината, разработена от Института „Гамалея“. Засега подобно разрешение е издадено за ваксините срещу коронавируса на компаниите Пфайзер, АстраЗенека и Джонсън и Джонсън, като потвърждение за тяхната безопасност и ефикасност, което да даде насоки за регулаторните органи на отделни държави.
„Инспекции за добри производствени практики ще бъдат извършени от 10 май до първата седмица на юни“, съобщиха от СЗО за Ройтерс. Съвместен екип на СЗО и ЕМА в момента прави инспекции за добри клинични практики, свързани със „Спутник V“. Експертите все още получават информация от производителя за клиничните данни от изпитванията на руската ваксина. Според данните до момента, ефективността на ваксината от 91,6%.
Интересът към руския препарат напоследък нарасна сериозно, но в ЕС тя ще влезе в употреба, само ако бъде одобрена от Европейската служба за контрол над лекарствата. Има обаче и държави, които са си подсигурили количества въз основа на двустранни договори – като Словакия, Унгария, а и германската провинция Бавария. Понастоящем ваксината Спутник V е одобрена в 60 страни с общо население от около 3 милиарда души. Сред тях са Индия, Мексико, Аржентина, Иран, Шри Ланка и Сърбия.
В Турция бяха проведени тестове на ваксината Спутник V и компанията, направила заявка за нейното производство, получи разрешение. Цената на руската ваксина ще бъде около 10 долара. Сърбия е другата страна на Балканите, където тя се произвежда.