Руснаците се изнасят масово от Поморие. Хиляди жилища са обявени за продан. Интерес към тях проявяват българи от вътрешността на страната, обявиха брокери на недвижими имоти пред Нова телевизия.
Според тях оттеглянето на братушките не е заради коронавируса, а заради икономически причини.
"Има някои които са теглили кредити там за да купят тук. И като се прекара кредита през рубла-евро и им излиза неизгодно. И са донякъде малко заблудени, че с тези апартаменти тук ще могат да печелят", каза Петя Симеонова от Поморие.
90% от апартаментите в момента са заключени и се продават, а вероятна причина за отлива освен локдауна е спада на руската рубла.
"Над 5 000 апартамента са закупени от руски граждани но при така създалата се ситуация започна един отлив и руските граждани вече обявяват апартаментите си за продажба. Но по-важното е че се проявява интерес от българи които да закупят имот в Поморие, защото градът освен море, слънце пясък има нещо друго което го няма никъде другаде, това е лечебната кал", казва кметът Иван Алексиев.
Докато руснаците се оттеглят от пазара за недвижими имоти, обаче българи със спестявания инвестират смело в имоти. В бранша отчитат сериозен интерес за закупуване на просторни жилища в градски условия, и още повече терени край морето в близост до града.
"По Черноморието бих казала че най-много се търси в Бургас. Това е града който е концентриран на търсене почти отвсякъде. Може да са чужденци хора, може да са от Хасково, може от Ямбол от където и да са, града е хубав, добре е разположен между Южното и Северно Черноморие. Така че, бих казала че ако гледаме Черноморието най-голямото търсене е в Бургас", казва брокерът Велина Василева.
Очакваното влизане в еврозоната, накара много българи да инвестират точно в имоти. Макар че 80% от покупките на жилища са с ипотечен кредит.
"Търсенето беше насочено предимно към Созопол, не изключваме сделките които се случиха в Поморие, в Несебър", казват брокери.
Мнозина от българите изпитвали тревоги от обезценяване на парите им и предпочитат да вложат спестяванията си в недвижим имот.
"Другата цел е с цел инвестиция да отдадат под наем. Тъй като имотът е една такава стока, която никога не губи цената си както златото", казват от бранша.
Там отчитат и липсата на англичаните, които традиционно купували селски имоти в Странджа. През последните месеци само един немски гражданин е закупил къща в Созопол, но впечатление прави интересът от страна на граждани от Турция, чийто желание за покупка на имот в Европа е свързан най-вече с бизнес.
Бургас пък посрещна новата година с редица затворени търговски обекти, които се продават или се отдават под наем. В морския град има повече от 15 обяви на емблематични обекти в центъра - сред които пиано бар, до скоро оборотни ресторанти, кафенета, сладкарница. Сред очакванията в бранша са, частни съдебни изпълнители да обявят за продан хотели и дори частна клиника в Слънчев бряг заради фалити.
"Определено се засили продажбата на търговски обекти, на хотели и на заведения включително", каза още брокерът Николина Димитрова.