С промени в закона започват проверки на лели и тъщи за пране на пари

13.12.2024 | 08:20
по статията работи: econ.bg
Новите текстове са публикувани за обществено обсъждане и с промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари се разширява обхвата на проверката на „обвързаните лица“
С промени в закона започват проверки на лели и тъщи за пране на пари
Снимка: под лиценза на creative commons

Драконовски мерки срещу прането на пари се предлагат с промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, които са заложени в преходните и заключителни разпоредби на законодателни поправки в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, към чието заглавие се добавя „и на разпространението на оръжия за масово унищожение“. 

Новите текстове са публикувани за обществено обсъждане и с промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари се разширява обхвата на проверката на „обвързаните лица“. 

Това ще са лицата - членове на ръководен орган на едно и също юридическо лице,  юридическото лице и неговият действителен собственик, лицата – членове на ръководен орган в юридическо лице, както и действителният собственик на юридическото лице. В обхвата на Закона ще влязат физическите лица, които съвместно са действителни собственици на юридическо лице. 

Специално внимание изисква и текста за „съпрузите, роднините по права линия без ограничения (дядо-баща-син-внук, примерно, б.а.), роднините по съребрена линия до трета степен включително (леля-племеник) и роднините по сватовство до трета степен включително, като тук освен родителите на съпрузите влизат и децата на съпрузите от предишни бракове.

Обект на проверка по този текст биха били и сестрата на тъщата, която е леля на съпругата и е роднина по съребрена линия трета степен,  а в същото време лелята е в родство със съпруга по сватовство трета степен.

В допълнение са записани „и всички други физически лица, които се намират в тесни делови взаимоотношения“. 

В мотивите на Законопроекта са описани критиките и препоръките към националното ни законодателство по проблема на Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF) и Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа. А целта е насърчаване на по-добро глобално съответствие с международните стандарти за противодействие на изпирането на пари, както и финансирането на тероризма. В мотивите за промени в антитерористичното законодателство специално е отбелязано, че последните се правят заради „установени слабости по отношение на 40 препоръки на FATF“ и на превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма и на разпространението оръжия за масово унищожение.

С предложените изменения в Закона за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма се правят и промени в Закона за хазарта, където се затягат изискванията за издаване на лиценз, като ще се следят и даренията между свързани лица. Остават изискванията за чисто свидетелство за съдимост, необявяване в несъстоятелност и др. В мотивите на предложените поправки обаче се подчертава необходимостта от по-стриктно прилагане на регулаторните санкции срещу пране на пари, които се отнасят до достъпа на лица с криминални прояви и свързаните с тях лица в сектора на хазарта. В допълнителните разпоредби се конкретизират случаите, в които няма да се издава лиценз за организиране на хазартна игра, за производство, разпространение и сервиз и за внос, разпространение и сервиз на игрално оборудване за хазартни игри.

В обсега на новите текстове влизат членове на управителен или контролен орган на заявителя, съдружник или акционер с квалифицирано участие в заявителя, за съпрузите и роднините по права линия, както и за свързани лица със заявителя по няколко точки от Търговския закон - лица, едно от които участва в управлението на дружеството на другото лице, дружества и лица, които имат повече от 5 на сто от дялове и акции в дружество, на което е отказан лиценз, на лицата, чиято дейност се контролира пряко или косвено от трето лице или пък е търговски представител на другото лице, както и на лица, едното от които е направило дарение в полза на другото.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...