Световната банка алармира: Най-бедните страни стават все по-бедни

15.04.2024 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Разликата между растежа на доходите на глава от населението в най-бедните и най-богатите страни се е увеличила през последните пет години
Световната банка алармира: Най-бедните страни стават все по-бедни
Снимка: БГНЕС

Половината от 75-те най-бедни страни в света изпитват нарастваща разлика в доходите с най-богатите икономики за първи път през този век в историческо обръщане на развитието, се казва в доклад на Световната банка от понеделник, с който разполага Ройтерс.

Разликата между растежа на доходите на глава от населението в най-бедните и най-богатите страни се е увеличила през последните пет години, според доклада.

„За първи път виждаме, че няма сближаване. Бедните стават все по-бедни“, каза пред Ройтерс Айхан Косе, заместник-главен икономист на Световната банка и един от авторите на доклада.

„Виждаме много сериозна структурна регресия, обрат в света... затова алармираме“, каза той.

В доклада се казва, че 75-те страни, отговарящи на условията за грантове и заеми с нулева лихва от Международната асоциация за развитие (IDA) на Световната банка, рискуват да загубят десетилетие на развитие без амбициозни промени в политиката и значителна международна помощ.

Косе каза, че растежът в много страни от, включени за подпомагане от IDA, е започнал да намалява още преди пандемията COVID-19, но ще нарасне само с 3.4% общо през 2020-2024 г., най-слабото нарастване от половин десетилетие от началото на 90-те години на миналия век. Инвазията на Русия в Украйна, изменението на климата, увеличаването на насилието и конфликтите също натежават върху техните перспективи.

Повече от половината от всички държави от IDA са в Субсахарска Африка (на юг от пустинята Сахара); 14 са в Източна Азия и осем са в Латинска Америка и Карибите. Тридесет и една имат доход на глава от населението под 1315 долара годишно. Сред тях са Демократична република Конго, Афганистан, Хаити.

Всяка трета страна от IDA е по-бедна сега, отколкото в навечерието на пандемията. Страните от IDA представляват 92% от хората в света, които нямат достъп до достатъчно количество питателна храна. Половината от страните са в затруднено положение, което означава, че не са в състояние да обслужват дълга си или са изложени на висок риск да не могат да го обслужват.

И въпреки младото им население - демографско преимещуство във време, когато населението на света застарява почти навсякъде другаде, богати природни ресурси и изобилен потенциал за слънчева енергия, частните и държавните кредитори се отдръпваха от тях.

Заместник-министърът на финансите на САЩ Джей Шамбо изрази загриженост относно влошаващата се ситуация миналата седмица, като предупреди Китай и други новопоявили се официални кредитори да не се измъкват чрез ограничаване на заемите за страни с ниски доходи, точно когато МВФ или световни банки за развитие наливаха средства.

Почти 40 страни видяха изтичане на външен държавен дълг през 2022 г. и потоците вероятно са се влошили през 2023 г., каза Шамбо.

Един от авторите на доклада Косе каза, че са необходими амбициозни политики за ускоряване на инвестициите, включително вътрешни усилия за укрепване на фискалната, паричната и финансовата политика, както и структурни реформи за подобряване на образованието и увеличаване на вътрешните приходи.

Значителната финансова подкрепа от глобалната общност също е от съществено значение за постигане на напредък и намаляване на риска от продължителна стагнация, уточни Косе, отбелязвайки, че Световната банка се надява да набере стабилно попълване на средства в асоциацията IDA до декември.

По-силната международна координация по изменението на климата, преструктурирането на дълга и мерките в подкрепа на трансграничната търговия също ще бъде от решаващо значение, се казва още в доклада на Световната банка.

Индермит Гил, главен икономист на Световната банка, отбеляза, че Китай, Индия и Южна Корея - сега големи икономически сили - някога са били сред най-бедните страни в света, но са успели да се справят с крайната бедност и да повишат жизнения стандарт. „Светът не може да си позволи да обърне гръб на страните от IDA“, каза Гил.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...