Световната банка избра България за бъдещия си изнесен център за споделени услуги, в който до пет години ще бъдат назначени 275 души. Това съобщи правителствената пресслужба след като днес Министерският съвет подкрепи намерението.
Правителството подкрепи намерението за създаване и функциониране на изнесен център за споделени услуги на Световната банка (СБ) в София и упълномощи министъра на финансите, в качеството му на управител за България в организациите от групата на Световната банка, да проведе консултациите с банката във връзка с осъществяването на това намерение. Конкретните параметри, условия и ангажименти на страните ще бъдат уточнени допълнително.
Решението е взето от ръководството на международната финансова институция през януари 2019 г. България е предпочетена заради стратегическото си местоположение, стабилната политическа и икономическа среда, наличието на висококвалифицирана работна ръка, много добрата инфраструктура.
Очаква се центърът да функционира като звено за споделени услуги с технологична насоченост, което ще отговаря за вътрешните корпоративни и IT операции на банката, като във времето се предвижда да се структурират и други звена за предоставяне на финансови и административни услуги.
Планира се реализацията на проекта да се осъществява поетапно от юли 2019 г. като в рамките на пет години достигне пълния капацитет от над 275 заети.
Присъствието на авторитетна организация в лицето на Световната банка в България ще издигне допълнително престижа на страната пред международната инвеститорска общност като атрактивна дестинация за бизнес и инвестиции, се казва в правителственото съобщение, в което подчертава и признанието за България като "технологичен център за Балканите и Силициевата долина на Източна Европа".