В аптечната мрежа вече няма противогрипни ваксини. Доставените вече дози са изкупени, до 10 дни се очакват още. Това съобщи пред БНР Николай Костов, председател н Асоциацията на собствениците на аптеки.
По думите му ще пристигнат 140 хиляди за свободно потребление. Костов очаква и те да свършат много бързо.
От началото на септември бяха доставени 88 хиляди дози. Това е така защото всяка година се внасят количества, близки до потреблението от предходната.
340 хиляди противогрипни ваксини са предвидени да бъдат доставени в България. Обикновено това количество е достатъчно за нашата страна, дори понякога се изхвърлят. Сега с количествата от 180 хиляди - в тези 340 хиляди - предвидени за поставяне на възрастните хора, са много като брой, но пък за момента се оказват недостатъчни, заради търсенето на ваксини в ситуацията на пандемия, поясни Костов.
Д-р Николай Брънзалов също коментира ситуацията с ваксините. За да има ефект като общ имунитет в обществото от противогрипните ваксини трябва да има покритие от около 75% от българското население, а ние сме много далече от тази цифра, подчерта заместник-председателят на Българския лекарски съюз.
Имаме уверение, че за възрастните хора над 65 години са осигурени 180 хиляди дози противогрипни ваксини и се надявам това да стане по-бързо, защото в момента в аптечната мрежа ваксини няма. А за снабдяването на нашите кабинети с ваксини и поставянето им на рисковите групи, доколкото знам, преговорите не са финализирани. Но се надявам да се работи бързо, каза още д-р Брънзалов. Според него пациентите са доволни от това, че миналата година са си поставили ваксина и са боледували по-малко. Което ни облекчи в ситуацията с коронавируса, смята председателят на БЛС.
На този етап няма проблем с поставянето на задължителните ваксини при децата, отчете личният лекар.
По думите на д-р Брънзалов децата не трябва да минават на онлайн обучение. При децата коронавирусната инфекция преминава леко и безсимптомно. Учителите трябва да бъдат защитени. Да спазват колкото може дистанция. Сега процесът от март тази година на трудностите на пандемията ще премине и през образователната система, но хората там постепенно ще придобият опит. Да, с тестването е малко по-трудно. Системата е още тромава... Но коронавирусите съществуват сред нас, не можем все още да ликвидираме вируса, но трябва да го отслабим, поясни лекарят.
Маската е най-добрата защита. И за болния, и аз здравия, да, трудно е за децата да ги носят, но хигиената е също важна – родителят трябва да му обяснява мерките, както и да не праща детето си болно на училище. Затварянето на училища не е правилната стъпка. Детската психика е ранима и тези неща ще се появят в бъдеще. Няма да има сериозни огнища, ако се внимава. Родители и учители трябва да действат съвместно за възпитанието на детето в тази посока, категоричен беше д-р Брънзалов.