Седем компании, между които две изцяло български, една, регистрирана в Германия и една българска с чешко участие са кандидати за стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене", съобщи енергийният министър Теменужка Петкова, след като вчера изтече 90-дневният срок за подаване на заявления за участие в проекта.
Официално писмено са потвърдили предварително заявения интерес руската "Росатом", китайската CNNC и Корейската хидроатомна корпорация.
Сред българските кандидати е консорциум от фирми около бизнесмена с интереси в енергетиката Христо Ковачки и непознато дружество, регистрирано в Козлодуй.
Вчера с писмо Северна Македония е заявила желание да участва с миноритарен дял в проекта и да изкупува част от електроенергията. Френската "Фраматом" и американската "Дженерал електрик" са заявили готовност да доставят оборудване и да помагат при финансовото структуриране на проекта, както се и очакваше.
През следващите 90 дни държавна комисия, включваща енергийни експерти, икономисти и юристи ще проучи кандидатите и ще изготви кратка листа на компаниите, с които България желае да продължи да преговаря. По думите на Петкова заявленията на световни лидери в бранша разсейват скептицизма за бъдещето на проекта. Министърът добави, че процедурата допуска кандидатите да се обединяват помежду си, а заявилите се като стратегически инвеститори имат общи проекти по света с кандидатите да доставят оборудването.
Ето и имената на кандидатите, предадени според изчетеното устно от Теменужка Петкова, по реда на подаване на заявленията:
За стратегически инвеститор заявления са подали:
ИПК и УП ООД - България, регистрирана в Козлодуй. (Справка на "Дневник" в Търговския регистър показа, че дружеството е създадено през 2015 г. с капитал 2 лв. Предметът му на дейност е управление на проекит, зиследване на пазара, търговия с петролни продукти и пр. В съвета на директорите има хора с украински фамилии, а заявлението за участие в процедурата за АЕЦ "Белене" е подписано, по думите на Петкова, от Петро Беспалчук от съвета на директорите).
"Росатом" чрез "Атоменергопром"
Корейска хидроатомна корпорация
Регистрирана в Карлсруе "Бектрон лиаз техническо инженерство"
"Атомна електроцентрала Белене 2019" консорциум с участници чешка компания и българската "Груп интел" АД
Китайска държавна ядрена корпорация CNNC
"АЕЦ Белене България" - консорциум с участници "Атоменергоремонт", "Гранд енерджи", ТЕЦ "Марица 3"
За доставка на оборудване и финансово структуриране заявления са подали:
"Фраматом"
"Дженерал електрик"
Интерес за миноритарно участие са заявили:
"Атоменергоремонт" АД
"Гранд енерджи дистрибюшън" ЕООД
Заявления за изкупуване на енергия са подадени от:
"Гранд енерджи дистрибюшън" ЕООД
"Юропиан трейд оф енерджи" АД.