Сертификатът отпада, маските остават: COVID мерките от 21 март

21.03.2022 | 09:00
по статията работи: econ.bg
От днес достъп до обществени места на закрито окончателно е без да се изисква сертификат за COVID-19, на фона констатиран от здравните власти нов лек ръст на новите заразени с коронавирус
Сертификатът отпада, маските остават: COVID мерките от 21 март
Снимка: под лиценза на creative commons

От днес (21 март) достъп до обществени места на закрито окончателно е без да се изисква сертификат за COVID-19, на фона констатиран от здравните власти нов лек ръст на новите заразени с коронавирус. С това влиза в сила последната трета стъпка за отменянето на удостоверението за статуса спрямо инфекцията, като първо изискването му от клиенти бе по желание, но остана задължително за персонала, в последствие бе отменено за посетители, но формално остана необходимо за служители.

Представянето на валиден сертификат остава обаче условие за пътуване, ако човек иска да избегне карантина при пристигане в България. В страната продължават да действат и най-базовите мерки срещу разпространението на коронавируса, а до края на март (засега) е обявена извънредна епидемична обстановка. Тя дава на властите административна гъвкавост да въвеждат и отменят лесно ограничения, обвързана е и с мерки за подкрепа на бизнеса, и със социални облекчения.

Краят на сертификата 

Освен че отменя сертификата, новата заповед на Министерството на здравеопазването от днес премахва ограниченията за броя присъстващи на частни събирания (като сватби и кръщенета) - досега трябваше да са до 15 души на закрито и до 30 души на открито.

На пазарите и изложенията (независимо дали на открито или на закрито) ще трябва да продължава да е организирано еднопосочно движение, да не се допуска струпване на хора, а посетители и служители трябва да носят маски.

С отпадането на изискването за тестване в училище от 29 март на практика за учениците вече ограничения няма да има, но за студентите остават изисквания:

присъствено участват в семинари и упражнения 50% от групите, като не се смесват помежду си

помещенията за лекции трябва да са заети на 50%

прави се дезинфекция и се проветрява на всеки час

студени и преподаватели носят маски

От интервю на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Би Ти Ви се разбра, че настоящите съвсем леки мерки ще останат в сила до есента, но той не изключи дотогава SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) да се развие и да има нови варианти.

Маските остават

Заповедта, която регламентира носенето на маски, е отделна от тази за сертификатите и не е отменена. Така маските, които покриват носа и устата, продължават да са задължителни - както на закрито, така и на открито (когато между хората няма разстояние от 1.5 метра). Разпоредбите предвиждат и някои изключения кога носенето на маски не е задължително:

когато има стъклена или друга преграда, която може да се дезинфекцира

за клиентите на заведения

за спортуващи

за изказващи се по време на публични прояви, ако има 1.5 метра разстояние между тях и останалите хора

за участници в телевизионни предавания при спазване на дистанция

за деца до 6 годишна възраст.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...