Синдикатите искат насърчаване на колективното трудово договаряне

06.03.2023 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Пламен Димитров коментира, че не може да казваме, че заплатата за издръжка е нещо друго, когато в директивата пише, че минималната работна заплата трябва да стига на работника и на неговото семейство
Синдикатите искат насърчаване на колективното трудово договаряне
Снимка: под лиценза на creative commons

Работодателските организации сезираха Европейската комисия по въпроса с формулата за определяне на минималното възнаграждение. Според представителите на бизнеса при въвеждането на новите правила за определяне на минималната работна заплата у нас не е спазена процедурата, заложена в европейската директива.

"Според процедурата при определянето на минимална работна заплата трябва оценка на това колко адекватна е тя. В България казахме, че минималната работна заплата е равна на 50% от средната. С това се обезсмисля цялата процедура, която предхожда това решение - разработването на критерии, ролята на работодатели и синдикати и се казва: "Това число ще бъде толкова, то се определя на 1 септември на база статистически данни", това заяви пред БНТ Минчева заместник-председателя на Българската стопанска камара Мария Минчева.

"Ние трябва да приемем механизъм за определяне на минималната заплата и тя трябва да е адекватна, според директивата. Тя насърчава и колективното трудово договаряне, за което у нас никой не говори, но за нас тази част е съществената. Затова, донякъде, бих се съгласил, че по начина, по който българският парламент се позова на директивата, той не я транспонира, а се позова на нея и фиксира едно съотношение. Да, втората част на директивата - насърчаване на колективното договаряне на заплащането на труда в много голяма степен не видя бял свят. Това, което направи народното събрание е една стъпка и върху нея трябва да се гради - тази адекватност трябва да се мери и оттук насетне и нагоре над това минимално ниво", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров относно това дали се обезсмисля процедурата и ролята на работодатели и синдикати.

По думите на Димитров адекватността трябва да се мери към заплатата за издръжка.

Мария Минчева обясни, че КНСБ всяка година прави изследване за издръжка на живота. Това е тяхното виждане за минимална работна заплата, което не е лоша цел, но въпросът е доколко ние можем да си го позволим. 

Пламен Димитров коментира, че не може да казваме, че заплатата за издръжка е нещо друго, когато в директивата пише, че минималната работна заплата трябва да стига на работника и на неговото семейство. 

"Да си на минимална работна заплата не е присъда", допълни Минчева и каза: "Нашето виждане за кодекса на труда е, че там не трябва да съществува никакво число, количествен показател, който да реферира към минималната работна заплата. Там може да съществува текст, който да задължава министерския съвет да се изработи механизъм, но не и да казва какъв да бъде той."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...