Колкото и българи и румънци да емигрират в Германия, няма да успеят да задоволят огромната нужда от работна ръка в страната. Тя спешно се нуждае от нови мигранти, пише "Дойче веле". Прогнозата: до 2040 всеки трети в Германия ще е чужденец.
До 2040 година всеки трети жител на Германия ще бъде мигрант или човек от чуждестранен произход, гласи прогнозата на федералния Институт за проучване на трудовия пазар и професиите IAB. В големите градове делът на мигрантите ще достига дори до 70%.
Херберт Брюкер, който ръководи отдел "Миграция" към IAB, казва пред вестник "Ди Велт", че за да бъдат задоволени потребностите на трудовия пазар, в бъдеще Германия трябва да отвори врати за хора от много различни страни. Той припомня, че в момента една четвърт от жителите на Германия са от миграционен произход. Тенденцията е възходяща, което личи в градове като Франкфурт: там всеки втори е от чуждестранен произход. А в столицата Берлин - всеки трети. Според проучване на института на германската икономика в Германия мигрантите се разпределят неравномерно между големите и по-малките градове и между регионите с по-силна и с по-слаба икономика.
Германците няма да станат малцинство
Херберт Брюкер предупреждава, че има опасност да възникне "фалшива картина", според която в бъдеще германците ще станат малцинство, а преселниците - мнозинство. Истината е, че германците ще си останат най-многочислената група в страната - и ще са много повече от мигрантите. Брюкер припомня, че самите мигранти не са някаква хомогенна група: мнозинството са християни, има мюсюлмани и будисти, една част имат висше образование, други упражняват неквалифициран труд.
Според IAB до 2060 година Германия ще трябва да приема 400 хил. мигранти годишно (нето), ако не иска икономиката ѝ да се свие заради недостига на работа ръка, предизвикан главно от застаряването на населението.
Брюкер твърди, че освен всичко друго Германия ще се конкурира с други страни за тази ценна работна ръка. От държави, членки на ЕС, в Германия пристигат все по-малко хора. Брюкер изрично посочва, че потенциалът на държави като България и Румъния да захранват трудовия пазар в Германия на практика вече е изчерпан. Същото важи и за Испания и Португалия. Ето защо Германия трябва да се отваря за мигранти от други страни - например съседите на ЕС, страните от Западните Балкани и Украйна.
38% от бежанците имат работа
Директорът на IAB Бернд Фитценбергер очаква, че и през 2020 нуждата от работна ръка ще остане висока - независимо че пристигащите в страната мигранти са повече от хората, които я напускат. "Но броят на пристигащите навярно ще спадне, защото наши съседни страни вече преодоляха кризата и хората се връщат в родината си", каза Фитценбергер пред "Велт ам Зонтаг". Той пояснява още, че интеграцията на бежанците, пристигнали в Германия след 2015 година, върви добре. Според последните проучвания на IAB от юли 38% от тях вече имат работа.