След седмица от началото на декември в Гърция започват тестовете на съоръженията на Транс-адриатическия газопровод (TAP), съобщи електронното издание на в. „Катимерини”. Очаква се техническите проби за безопасност да продължат няколко месеца.
Изграждането на тръбопровода дълъг на гръцка територия 878 км, започнало през май 2016 г., вече е напълно завършено. В проекта досега са инвестирани 1,5 млрд. евро. От догодина по него ще може да има редовни доставки на природен газ за южната ни съседка, а също и за Италия и Албания.
През 2020 г. след завършването на строителството на интерконектора IGB, което започна наскоро България също ще има връзка с ТАП. Така най-вероятно от 2021 г. ще можем да започнем да купуваме природен газ от други източници освен от монополиста „Газпром”. Последните споразумения за изграждане на IGB бяха подписани през октомври в София от гръцкия министър на околната среда и енергетиката Кости Хацидакис и неговия български колега министърът на енергетиката Теменужка Петкова, припомня „Катимерини”.
Синьото гориво за ТАР идва по Транс-анадолския газопровод (TANAP), преминаващ от изток на запад през цялата територия на Турция. Двете тръби са така нареченият южен газов коридор, дълъг над 4000 км, предназначен да осигури нов източник на доставки на синьо гориво за Югоизточна Европа.
TAP ще има капацитет от 10 млрд. кубически метра газ годишно с потенциал да се увеличи до 20 милиарда в бъдеще. Акционерите на TAP са: BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) и Axpo (5%).