Служебното правителство отмени днес решение на предишния кабинет за правилата за подготвителните дейности по присъединяването на Бългаия към организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), наричана още "клубът на богатите". Членовете на кабинета "Донев" се ангажират обаче да го разледат наново на следващо заседание поради неговата важност.
Обяснението на новия кабинет да отмени решението е в това, че вносителят не е подготвил и представил окончателни текстове и не е представил преработени мотиви съобразно направените в тях изменения, допълнения и уточнения, както е трябвало да направи.
Отмененото решениее от 13 юли и се отнася до организацията и координацията на процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Вносител е Министерството на външните работи, а точката е защитена от зам.-министър Васил Георгиев (Има такъв народ).
Видно от стенограмата, зам-министърът подчертава, че скоростта на присъединителния процес до голяма степен ще зависи от ангажимента и способността на българската администрация да предоставя бързо исканата от ОИСР информация във всяка една фаза на разговорите и да предприема своевременни действия в съответствие с направените препоръки, вкл. за промени в законодателството при необходимост". Затова в документа се предлага създаването на междуведомствени работни групи по всяка една от областите, които ще бъдат обект на задълбочен технически преглед от международната организация, към членство в която България се стреми.
От протокола на правителственото заседание се вижда, че проектът на постановление е приет с направени допълнения и изменения, а на вносителя се възлага да подготви окончателния текст, което очевидно не е направено.
На 25 януари съветът на ОИСР взе решение за откриване на разговори за присъединяване към организацията на шест страни кандидати, между които и България.
По информация от сайта на Министерството на външните работи към момента България участва със статут на "член"/"асоцииран член" в дейността на 13 работни органа, в 6 други органа има статут на "участник", а в други 19 е "гост"/"наблюдател". Страната е приела 32 правни инструмента и е поискала присъединяване към още 6 (за повече информация: https://legalinstruments.oecd.org/en/).