Смяната на левовете с евро ще струва поне 500 млн. лв.

27.03.2024 | 09:40
по статията работи: econ.bg
Пренастройването на касовите апарати и временната работа в две валути ще натовари повечето фирми с над 2500 лв. допълнителни разходи
Смяната на левовете с евро ще струва поне 500 млн. лв.
Снимка: под лиценза на creative commons

Един месец след въвеждане на еврото в магазините хората ще може да се разплащат и с левове, и с евро. В продължение на 12 месеца цените на стоките ще се изписват в двете валути.

Близо 500 млн. лв. еднократни разходи ще струва изтеглянето от обращение на банкнотите и монетите в левове и разпространението на еврото у нас от страна на БНБ, търговските банки и небанковите доставчици на платежни услуги. В сумата са включени и разходите им за превалутиране на всички сметки от левове в евро, за което те трябва да адаптират информационните и счетоводните си системи. 

Отделно, включването на "Български пощи" в процеса на обмяната на левовете в евро в пощенските станции в страната в продължение на 6 месеца се изчислява на близо 30 млн. лв. преки и непреки разходи, които ще трябва да бъдат покрити от държавния бюджет.

Тези сметки са посочени в доклада за цялостна оценка на замяната на лева с единната европейска валута, който съпътства публикувания във вторник от МФ проект на Закона за въвеждане на еврото.

За потребителите превалутирането на банковите им сметки ще е безплатно, както и обмяната на левовете в брой в първите шест месеца след въвеждането на еврото. 

За държавните и общински органи и институции, доставчиците на платежни услуги и “Български пощи”, както и за фирмите от финансовия и нефинансовия сектор обаче ще има допълнителни разходи, които никак няма да са пренебрежителни, става ясно в оценката, която е над 200 страници. Заради мащабността на процеса е невъзможно с точност да бъдат остойностени всичките ефекти от прилагането на Закона за въвеждане на еврото, се казва в доклада.

Така например не може да се остойностят разходите за бизнеса за адаптирането на счетоводните системи и на фискалните устройства, нито работата с две валути едновременно в продължение на един месец и обознавачането на цените на стоките и услуги в левове и евро в продължение на цяла година.

От МФ напомнят, че според Националния план за въвеждане на еврото в Република България, всеки един субект, независимо дали е частен или публичен, трябва да бъде отговорен за покриването на своите разходи, произтичащи от въвеждането на еврото, както и за своята организационна и техническа подготовка. Разходите, свързани с приемането на еврото в частния сектор, няма да бъдат компенсирани от държавния бюджет.

Проучване на Министерството на икономиката и индустрията сред близо 100 малки и средни предприятия показва, че 37% от тях очакват разходите по двойното обозначаване на цените един месец преди датата на въвеждането на еврото и 12 месеца след това, да са между 500-2500 лв. За 9% от анкетираните тези разходи ще са между 2500-10 000 лв. и за 11% ще превишат 10 000 лв. Те са свързани с изработване на етикети, рекламни табели, обучение на персонал, вътрешни системи за отчитане и др. Интересно е, че 39% от фирмите са посочили, че не очакват двойното обозначаване на цените да доведе до каквито и да е разходи.

Всички фирми обаче ще трябва да финансират пренастройването на касовите си апарати да работят в евро. Според анкетата на МИИ 28% от анкетираните малки и средни предприятия посочват това ще им струва под 2500 лв., т.е. за по-голяма част от бизнеса разходите ще са значителни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...