Растящите цени на имотите превръщат жилищната собственост във все по-недостижима мечта за много европейци – проблемът се допълва от кризата с издръжката за живот, която засегна особено тежко жителите на градовете и по-бедните домакинства, пишат медии в Германия.
"Ръстът на цените на жилищата е огромен и е дори още по-голям в градовете, особено в големите градове“, коментира Ламия Камал-Чауи, директор на Центъра за предприемачество, малки и средни предприятия, региони и градове към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). "И той вече не влияе само на бедните, а и на средната класа", допълва тя.
Цените на жилищата и на наемите нарастват стабилно от 2014 г. насам, дори по време на пандемията от КОВИД-19, когато, за разлика от предишни икономически кризи, търсенето на жилища се увеличи, тъй като продължителните блокади и увеличаването на работата от разстояние закотвиха хората в домовете им.
Младите понасят най-тежък удар от имотната криза. Младите европейци живеят по-дълго с родителите си, по-вероятно е да имат жилище под наем, отколкото собствено, и често са обезсърчени да търсят по-добра работа в райони с повече възможности, защото не могат да си позволят да живеят там. Това е "голямо притеснение" за градовете, отбелязва Камал-Чауи и допълва, че "ако младите не могат да си позволят апартамент, никога няма да се установят в даден град, колкото и привлекателен да е той". "Търсенето на жилища расте, но предлагането не може да му отговори", отбелязва Камал-Чауи.