Цените на имотите продължават да нарастват, а София, където е най-големият и развит пазар на жилища в България, дори зае девето място сред 107 града в света по ръст на имотните цени, показва индексът Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank за второто тримесечие.
Но докато Турция е под силното влияние на свръхвисоката инфлация и обезценяването на националната си валута, в половината от останалите пазари, които са включени в тази класация, има намаление на цените на годишна база. Така глобалният индекс на нарастване на цените е само 1,7%, а беше 3,2% едно тримесечие по-рано.
Според анализа на Knight Frank повишаването на лихвите вероятно е вече зад гърба ни, въпреки че остават на високо ниво в сравнение с неотдавнашните исторически ниски нива. Но ако това действа успокояващо на цените и те не нарастват както през 2021 и 2022 г., то има противоположни тенденции, които
тласкат имотния пазар в друга посока.
Има например ограничено предлагане на нови жилища, а търсенето няма как да намалее силно. Липсата на нова строителна дейност през последните години в съчетание с по-ниска пазарна ликвидност създават недостиг почти навсякъде по света, което действа проинфлационно.
Има и чисто демографски проблеми, породени до голяма степен от вътрешната миграция в много държави. Тя е чисто икономическа, свързана е с намирането на нова работа, но това означава и засилено търсене на жилища, което по естествен път вдига цените им или поне пречи за по-големия им спад.
Освен това някои имотни пазари предимно в САЩ отчетоха още миналата година силен спад на цените и естествено през 2023 г. корекциите им да не са чак толкова рязко надолу.