Социалното министерство предлага варианти за минималната заплата

11.03.2024 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Предложените от социалното министерство варианти предвиждат ежегодното определяне за следващата година да е до друга дата - 31-и октомври на текущата. Социалният министър ще предлага размера ѝ
Социалното министерство предлага варианти за минималната заплата
Снимка: под лиценза на creative commons

Минималната заплата да не се увеличава, ако в средносрочната бюджетна прогноза за текущата година е заложен спад на брутния вътрешен продукт, производителността на труда и инфлацията. Това предвижда един от вариантите за механизъм за определяне на най-ниското възнаграждение, изготвен от социалното министерство, с който БНР разполага. Според друг вариант минималната заплата ще е в интервала 50-55 процента от средната за страната за период от 12 месеца, но повишението също ще е под условие. 

Обсъждането предстои със синдикатите и бизнеса следващата седмица.

Всички варианти за определянето на минималната заплата са свързани с промени на вече съществуващия в Кодекса на труда автоматичен механизъм, според който тя се променя всяка година до 1-и септември, и е 50 процента от средната за общо 12 месеца – последните две тримесечия на предходната и първите две на текущата година. 

За първи път по тази формула от 1 януари 2024-а година минималната заплата беше определена на 933 лева. Промените в механизма са заради предстоящото транспониране на новата директива за минималните заплати в Европейския съюз. За целта беше създадена работна група с участието на социалните партньори. 

Предложените от социалното министерство варианти предвиждат ежегодното определяне за следващата година да е до друга дата - 31-и октомври на текущата. Социалният министър ще предлага размера ѝ, който не може да е по-нисък от този за предходната година, и в съответствие с одобрените разходни тавани с последната средносрочна бюджетна прогноза. 

Ще се отчитат показатели като общото равнище на работната заплата в страната, доходи и разходи на домакинствата, икономически фактори и други.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...