След като веднага след въвеждането на ограниченията заради коронавируса много хора, заети в хотели и ресторанти, останаха без работа или бяха пуснати в неплатен отпуск, към края на юни заради несъстоялия се летен сезон, се вижда спад в броя на заетите в туризма.
По предварителни данни на Националния статистически институт наетите по трудов и служебен договор към края на юни намаляват с 23.5 хил., или с 1%, спрямо края на март като достигат 2.24 милиона. Спрямо края на първото тримесечие (което обхвана две седмици от извънредното положение - бел. а.) най-голямо намаление на наетите има в икономическите дейности "Култура, спорт и развлечения" - с 4.5%, "Преработваща промишленост" - с 3.5%, и "Добивна промишленост" - с 2.9%.
Най-голямо номинално увеличение на наетите пък им в сезонните дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 8.4%, и "Селско, горско и рибно стопанство" - с 5%.
Сривът в туризма обаче заради ръста на заразените с коронавирус се вижда в данните на наетите в този сектор. В сравнение с края на юни 2019 г. наетите намаляват със 111.5 хил., или с 4.7%. Най-голямо намаление има в "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 48.8 хил., "Преработваща промишленост" - с 31 хил., и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 12.8 хил., а най-голямо увеличение - в "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 6 хил.
В процентно изражение намалението е най-значително в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 34.9%, "Операции с недвижими имоти" - със 7.4%, и "Култура, спорт и развлечения" - със 7.2%, а най-голямо увеличение е регистрирано в "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 6.3%.
Средната брутна месечна работна заплата за април 2020 г. е 1 323 лв., за май - 1 333 лв., и за юни - 1 355 лева.
През второто тримесечие средната заплата e 1 337 лв. и нараства спрямо края на март с 1.5%. Най-голям ръст има при "Финансови и застрахователни дейности" - със 7.9%, и "Образование" - със 7%. Най-значително намаление на заплатите пък има в най-засегнатите от ограничителните мерки сектори - "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 12.2%, и "Култура, спорт и развлечения" - с 8.6%.
Спрямо второто тримесечие на 2020 г. средната заплата в обществения сектор нараства с 6.9%, а в частния - с 5.8%.