Столичните общинари обсъждат глоба до 2 000 лв. за драскане по фасади в София

06.04.2023 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Глоба до 2000 лв. за драскане по фасади, забранени и позволени места за рисуване. Това са част от промените в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади
Столичните общинари обсъждат глоба до 2 000 лв. за драскане по фасади в София
Снимка: sofia.bg

Глоба до 2000 лв. за драскане по фасади, забранени и позволени места за рисуване. Това са част от промените в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади, обекти и елементи на градското обзавеждане на територията на Столичната община. Днес те ще бъдат разгледани в Столичния общински съвет. 

Пред БНР арх. Ивайло Петков, председател на Комисията по архитектура и градоустройство към СОС, обясни, че досега не е нямало регламенти за драскане по фасадите. 

"За сметка на това от 2019 до 2021 г. Столична община е почистила над 7000 кв. метра площи, неправомерно изрисувани. Ние сме създали вече опита и начина, по който може да се почиства. Сега идва следващата стъпка, последвана от една европейска директива "Замърсителят плаща", да въведем и санкции за нарушителите с цел възпитание", коментира той в предаването "Преди всички". 

В първа и втора зона на града (историческия център) се въвеждат минимум ежемесечни проверки. Те ще се извършват от Столичния инспекторат. В останалите зони на града проверките ще се правят минимум на 3 месеца. 

Разчитаме на будното гражданско общество да сигнализира за такива случаи, каза арх. Петков. По думите му за целта ще се използват също и системите за видеоконтрол. 

Извършителите ще бъдат глобявани от 300 до 2000 лв. По думите му е възможно парите от санкциите да отиват за почистване на надрасканите сгради.

"Те имат възпитателен и назидателен ефект върху извършителите. Наредбата е насочена към превенция, към самосъзнание", каза арх. Петков.

Освен забрани за драсканици на определени места, ще има и места, на които рисуването ще е позволено.

"Регламентираме 5 места, на които ще може да се правят графити, без да имат художествена стойност - подлеза "Чавдар", подлеза на Подуяне, Южен парк, парк "8 декември". Свободни артисти, които искат да изкажат своите мисли и настроения - ще могат да го правят там". 

По думите на председателя на Комисията по архитектура и градоустройство към СОС за тези места няма да е необходимо искане на разрешение за рисуване. Нецензурните картинки и надписи обаче ще се премахват. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...